Autor
Kategorie:
Různé

Chystaný zákon o hluku dál jitří emoce

Veřejné slyšení k věcnému záměru zákona o ochraně veřejného zdraví před hlukem a řízení hluku v komunálním prostředí se z iniciativy Národní hlukové observatoře ČR konalo v polovině září na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Zástupci ministerstva zdravotnictví (MZ) v čele s náměstkem pro legislativu a právo Mgr. Martinem Plíškem se tak se zástupci občanských sdružení, která si vytkla za cíl boj s hlukem, obcí i odborných institucí setkali na takovém fóru vůbec poprvé od srpna, kdy byl ministerstvem ukončen příjem připomínek k tomuto věcnému záměru od oficiálních připomínkových míst (viz též Větší pravomoci obcí pro boj s hlukem? Kolik budou stát?, Moderní obec č. 9/2012 – pozn. redakce).


Nyní si chce MZ vyhradit několik měsíců na to, aby veškeré připomínky projednalo, přičemž ještě nyní v říjnu chce o nich jednat také s jednotlivými ministry a představiteli dalších orgánů ústřední státní správy.

Zákon o hluku má být podle ministerstva zcela novým souhrnným předpisem a nepůjde v něm tedy o pouhou novelizaci stávající »hluikové« legislativy. MZ už připomínky rozdělilo do několika skupin. Nejčastější připomínky se týkaly:

kompetencí k ochraně zdraví před hlukem;

hygienických hlukových limitů;

územního plánování a stanovování hlukových zón;

leteckého hluku;

obcí ve vztahu k ojedinělé nebo krátkodobé expozici hluku (OKEH).

Obce by podle věcného záměru měly získat kompetence, zejména pokud jde o regulaci náhodných zdrojů hluku a o rozhodování, zda na svém území připustí hudební festivaly apod. Rozhodně se však dál povede urputná diskuse např. o tom, proč MZ chce rušit hygienické limity hluku pro zjišťování hlukové zátěže ve vnějším prostředí, mj. i s poukazem na to, že beztak jsou teď nevymahatelné. Řadu otázek vyvolává i systém stanovování hlukových zón v území aj.

Národní hluková observatoř (NHO – viz www.nho.cz) chce municipalitám pomáhat s formulací jejich hlukové politiky a na příští rok k tomu pro starosty chystá sérii odborných setkání. MZ bY chtělo návrh nového hlukového zákona předložit vládě v roce 2014.

I po veřejném slyšení se ještě dlouho neformálně diskutovalo.

Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (vlevo) s novým prezidentem Národní hlukové observatoře Ladislavem Kunertem, v pozadí její bývalý šéf Ivo Vaněk.

FOTO: MARTIN ŠIMBERA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *