Cimrmanovská dobrodružství přípravy rozpočtů na rok 2013

Vláda lpěním na svém »úsporném balíčku« včetně dalšího zvýšení DPH na 15 a 21 % dokazuje, že kabinet nemá ani ponětí o Lafferově křivce, neřkuli o tom, že se svými opatřeními již úspěšně dostává za její vrchol (viz graf vpravo).

Starostům se zároveň mj. slibuje, že v novelizovaném RUD obdrží v roce 2013 na žáka více než 8 tis. Kč navíc. Paradoxem je, že v »protideficitních« opatřeních vlády nemají šanci vyznat se ani ekonomové měst a obcí.

S čím bychom tedy měli reálně při přípravě rozpočtů na příští rok počítat, resp. na co bychom neměli příliš spoléhat?

Pravdou je, že novela RUD zvyšuje podíl obcí celkem na sdílených daní. Novela také skutečně zavádí nové kritérium počtu dětí a žáků, podle něhož opravdu připadne zhruba 8 tis. Kč na jedno dítě či žáka. Jenže pravdou je i fakt, že to nejsou peníze navíc, nýbrž že podle tohoto nového kritéria se rozdělují současné výnosy daní, procentuálně jen malinko navýšené.


Ještě varovnější je skutečnost, že novela RUD podstatně snižuje koeficienty zvýhodňující města nad 5000 obyv., a to takto: Koeficient u obcí od 5001 do 30 000 obyvatel je snížen z 1,3872 na 1,1523, přičemž pro obce od 30 001 obyv. výše (vyjma Prahy, Brna, Ostravy a Plzně) se snižuje koeficient z 1,7629 na 1,3663. Bude-li se ekonomika vyvíjet jako dosud, města nad 5000 obyvatel mohou novelou RUD tratit. Celkové výnosy daní tedy budou stagnovat, i když daně porostou (viz opět Lafferova křivka za vrcholem). To vůbec nemluvím o tom, že zřizovatelé školských organizací, vyjma DSO, přijdou zřejmě o státní dotaci na žáka (novela školského zákona je v době, kdy píši článek v Senátu) a také o příspěvky od obcí, z nichž k nim děti a žáci docházejí. Na www.cityfinance.cz je možné pro obec objednat přesné propočty výnosů daní očištěné o řadu vlivů.

Vláda obcím slibuje podíl na zhruba 40 mld. Kč virtuálních peněz, které zřejmě na zvýšených daních nevybere. Takže zvedání daní á la vládní »úsporný balíček«na příjmy obcí žádný pozitivní dopad mít nebude. Lepší by bylo, kdyby žádné »balíčky« neprošly a příští rok platilo vzácně to, co už Parlament jednou schválil, tedy např. jednotná sazba DPH 17,5 %. Vláda chce na základě svého naplánovaného rozpočtu na rok 2013 v příštím roce vybrat o přibližně 40 mld. Kč více zatím neschváleným zvedáním daní oproti skutečnosti 2011. Připomeňme, že pro letošní rok tatáž vláda plánovala vybrat díky zvyšování daní navíc 20 mld. Kč. Zatím to však vypadá tak, že »navíc« vybere jen od kuřáků za cigarety. Protože v ekonomii zkrátka neplatí úměra chemie, že dvě deci zvýšení daní rovná se dvě deci nově vybraných daní. Ekonomika má jiné zákony než chemie nebo fyzika!

Zatím však zřejmě platí Svěrákovo a Smoljakovo cimrmanovské »můžeme se zlobit, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat«. Tak hurá na lyže!

LUDĚK TESAŘ
www.cityfinance.cz

 

Daňové příjmy státu a obcí: Předpoklad roku 2012 a výhledy pro rok 2013 (v tis. Kč)

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *