Činnost Agentury pro sociální začleňování bude pokračovat i po roce 2025

Ve středu 28. srpna 2024 vláda v upravené podobě projednala a schválila návrh ministrů Ivana Bartoše a Mariana Jurečky na institucionální ukotvení Agentury pro sociální začleňování. Ta bude nadále působit ve městech a obcích i po roce 2025. Jde o hlavní nástroj vlády na řešení sociálního vyloučení v regionech.

Agentura pro sociální začleňování funguje od roku 2008, poslední čtyři roky jako odbor Ministerstva pro místní rozvoj. „Rozhodnutí vlády znamená pro Agenturu především potvrzení její potřebnosti a pokračování fungování ve stávajícím rozsahu i po roce 2025. Zůstane trvale součástí Ministerstva pro místní rozvoj, její činnost však bude nadále financována především projektovým způsobem. V příštím roce však posílím její financování v rámci MMR, jak se dnes usnesla vláda,” upřesnil Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.

Agentura podporuje města při obnově sociálně vyloučených lokalit, rozvoji dostupného bydlení, řešení dlouhodobé zátěže obyvatel, zpřístupnění vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním nebo zvyšování bezpečnosti. S Generálním ředitelstvím Úřadu práce spolupracuje při podpoře zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných, nyní v rámci pilotního projektu Integračních pracovních míst. Společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy poskytuje podporu obcím při desegregaci škol s větším množstvím romských žáků. Partnerem je také Ministerstvu vnitra, s nímž se podílí na rozvoji systémových opatření prevence kriminality.

Obce mají o spolupráci zájem

Mezi hlavní nástroje fungování patří tzv. koordinovaný přístup k sociálnímu vyloučení. Jeho prostřednictvím pomáhá městům a obcím zpracovat a uvést do praxe projekty z operačních programů MPSV, MŠMT a MMR. Za poslední čtyři roky jich bylo přes 400 za 3 miliardy korun. Agentura také metodicky rozvíjí komunitní práci ve 20 obcích. Nově otevřela program pro města a obce pro systematický rozvoj vybraných sociálně vyloučených lokalit. „Vláda potvrdila potřebu rozvíjet základní podporu v obcích i specifické programy, při kterých spolupracujeme s jednotlivými ministerstvy. Propojuje se tím podpora na místní úrovni s vládními politikami sociálního začleňování,“ doplnil Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

Lokální konzultanti Agentury působí na více než 60 místech včetně měst jako Ostrava, Brno, Liberec, ale také v menších obcích v hůře dostupných oblastech Jesenicka nebo Šluknovska. Zájem o podporu Agentury narůstá. Ke spolupráci se hlásí nejen menší obce, ale i velká města, která potřebují řešit přebujelé chudinské ubytovny, nedostupnost bydlení i narušené soužití v okolí některých lokalit. Z pozitivní zpětné vazby vidíme, že se na tuto podporu spoléhají,“ doplnil Martin Šimáček.

Významným počinem Agentury je vývoj tzv. Indexu sociálního vyloučení. Podle údajů z Indexu za rok 2023 v důsledku covidu, zvyšování cen energií a extrémní inflace meziročně narostl počet ohrožených obcí o 10 %. V Česku se nyní nachází 238 obcí, kde míra sociálního vyloučení přesahuje v měření Indexem sociálního vyloučení hodnotu 12, což je vysoká zátěž. Agentura aktualizuje Index každoročně. Měří ho na pěti indikátorech, jimiž jsou exekuce, nezaměstnanost, nedostupnost bydlení, materiální chudoba a předčasného odchody dětí ze vzdělávání.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down