Čistírna odpadních vod pro Ořechov a Vážany už je ve zkušebním provozu

Plných 6435 m3 odpadních vod měsíčně pročistí společná čistírna odpadních vod, kterou pro obce Ořechov a Vážany na Uherskohradišťsku vybudovalo sdružení firem SWIETELSKY stavební, VHS Javorník CZ a Arko Technology. Projekt pro 1300 ekvivalentních obyvatel vyšel na 129 milionů Kč bez daně a jeho realizace trvala necelý rok a půl. Začal loni v dubnu a skončil letos v říjnu slavnostním předáním díla investorovi.

„Jeho součástí byly také nové kanalizační úseky a připojení všech splaškových potrubí. Tím vznikla ucelená síť, odvádějící odpadní vody z obou obcí na společnou čističku, umístěnou pod Ořechovem. Zatrubnilo se i na 400 metrů Ořechovského potoka, tekoucího mezi rodinnými domy,“ upřesnil Slavomír Lačňák, stavbyvedoucí oblasti Hodonín, závodu Dopravní stavby Morava, SWIETELSKY stavební.

Právě práce v husté zástavbě na omezeném prostoru byly organizačně nejsložitější. Třeba při stavbě zatrubnění nešlo vybudovat dočasný obtok a voda z  koryta potoka se 35 dnů nepřetržitě odčerpávala.

Celkem se vybudovalo přes pět kilometrů kanalizačních stok. V Ořechově 3291 metrů, z nichž 579 metrů prošlo rekonstrukcí, a ve Vážanech 2169 metrů. Tam se 1081 metrů potrubí nahradilo novým. Využila se přitom i moderní bezvýkopová technologie.

Je to nejlepší možné řešení. Umožní nám obě obce dál rozvíjet, a přitom kolem sebe mít čisté životní prostředí. V tomto případě Ořechovský potok, do kterého všechny odpadní vody dosud směřovaly a který vodní tok už ani nepřipomínal,“ uvedla Jarmila Jilgová, starostka Ořechova.

Projekt obě obce připravovaly zhruba deset let. V roce 2016 byl založen Svazek obcí Ořechov, Vážany. Následovaly kamerové průzkumy kanalizací a jejich pasportizace a pak i projekt pro povolení stavby. To bylo vydáno na podzim 2019. S financováním oběma malým obcím pomohlo Ministerstvo zemědělství a Zlínský kraj.

„Také při výběru dodavatele jsme měli šťastnou ruku. I přes řadu úskalí projekt proběhl zdárně, včas a v požadované kvalitě,“ dodala starostka.

Nová manicko-biologická ČOV pracuje na principu aktivačního čištění s využitím jemnobublinné aerace. Součástí kanalizace jsou různé odlehčovací objekty jako vírový separátor. Ten k předčištění, odstranění usaditelných a plovoucích látek z odpadní vody, využívá vlastnosti vírového proudění.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down