Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském je Stavbou roku 2022

Rekonstrukce barokního Clam-Gallasova paláce získala prvenství ve dvou kategoriích soutěže Stavba roku 2022. Veřejnost památku odměnila celkem 24 352 hlasy a cenu ji přisoudila také odborná porota. Do 30. ročníku soutěže se přihlásilo 79 staveb, do užší nominace se jich probojovalo 31. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo ve čtvrtek 13. října v Betlémské kapli v Praze.

Clam-Gallasův palác se po rozsáhlé čtyřleté rekonstrukci slavnostně otevřel veřejnosti letos 28. září. Komplexní rekonstrukce domu na Mariánském náměstí se týkala interiérů, dvora a fasády.

„Prestižní ocenění Stavba roku mě těší o to více, že vychází z hlasování široké veřejnosti, které bude Clam-Gallasův palác sloužit. Je vidět, že prostředky, které jsme do této stavby investovali, byly nejlepší cestou, jak vrátit život tomuto významnému historickému paláci. V rámci posledních čtyř let na revitalizaci Clam-Gallasova paláce pracovali největší odborníci a chtěl bych všem, kdo se na ní podíleli, velice poděkovat. Že odvedli skvělou práci, je vidět z reakcí veřejnosti a obrovského zájmu o prohlídky,“ řekl ředitel magistrátu Martin Kubelka, který za úřad přebral ocenění od veřejnosti.

Hlavní město zaplatilo za jeho přeměnu přibližně 470 milionů korun bez DPH. Do budoucna bude prostory využívat Muzeum hl. m. Prahy pro výstavy a v plánu jsou různé další akce pro veřejnost.

„Čtyři roky náročných a mnohdy do nejmenších detailů provedených prací vrátily Clam-Gallasovu paláci jeho krásu a zároveň jej znovu přiblížily jeho původní podobě ze začátku 18. století. Velmi si proto vážím, že odborná porota ocenila vynaložené úsilí i výsledek této práce, ze kterého máme sami radost. Zároveň bych chtěl upřímně poděkovat všem členům realizačního týmu za jejich odbornou a profesionální práci při obnově paláce,“ doplňuje ředitel odboru služeb Magistrátu hl. m. Prahy Lukáš Stránský, který za magistrát převzal ocenění od odborné poroty.

Stavba roku je celostátní a největší soutěž v oboru architektury, která každoročně mapuje úspěchy českých firem, jednotlivců i institucí na území České republiky i mimo ni. Soutěž úzce spolupracuje s nejvýznamnějšími partnery z řad státní správy, odborných institucí i masmédií. Účastí v této přehlídce si přihlašovatel zajistí prestiž a prokazatelnou kvalitu své stavby.

Jednotlivé stavby do soutěž přihlásili jejich majitelé, investoři či projektanti, nominaci pak vybrala odborná pětičlenná porota. Mezi sebou se utkaly administrativní budovy, dopravní stavby i bytové domy. Na druhém místě v kategorii hlasování veřejnosti skončila modulová přístavba k Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech (24 134 hlasů) a třetí příčku obsadil s 6125 hlasy nový pavilon goril v Zoo Praha.*

/zr/

autorem fotografií je Martin Frouz

Interiér rekonstruovaného Clam-Gallasova paláce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down