Členové vlády jednali se Svazem měst a obcí, řešila se především rekodifikace stavebního práva

Členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem jednali ve středu 20. března ve Strakově akademii se zástupci Svazu měst a obcí. Hlavním tématem byla připravovaná rekodifikace veřejného stavebního práva. Řešily se také státní kontroly či investice pro obce a kraje.

Rekodifikace veřejného stavebního práva je jednou z hlavních priorit vlády, uvedenou v programovém prohlášení. Cílem rekodifikace je zrychlit povolovací stavební řízení a vyřešit tak nevyhovující organizaci veřejné správy. Jedná se o ambiciózní projekt s množstvím připomínek. Na nezbytnosti zjednodušit stavební řízení se vláda se zástupci Svazu měst a obcí shoduje.

„Před stavebníkem je několik desítek úřadů a subjektů, které stavbu posuzují. Slučme je dohromady, stavební úřad by rozhodoval na základě jednoho dokumentu,“ shrnul podstatu problému na tiskové konferenci na závěr společného setkání předseda Svazuměst a obcí ČR František Lukl a doplnil: „Řešením je i cesta digitalizace - ať obíhá formulář, ne lidé.“

Při přípravě rekodifikace stavebního zákona však SMO vyjádřil zásadní nesouhlas s tím, aby úředníci stavebních úřadů přešli pod navrhovaný Nejvyšší stavební úřad. „Nejsme zcela přesvědčeni, že by tato změna prospěla zrychlení stavebního řízení, kromě toho všichni úředníci nebudou chtít přejít z měst a obcí pod státní službu,“ vysvětlil František Lukl. Toto řešení navíc nemá jednoznačnou podporu ani napříč vládou. Zástupci svazu však ocenili, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová toto téma otevřeně diskutuje, např. formou kulatých stolů se samosprávou.

Jedním z probíraných témat bylo vládou navržené rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, které nyní projednává Poslanecká sněmovna. Premiér Babiš vyzdvihl skutečnost, že NKÚ může perspektivně kontrolovat například ČEZ nebo kraje. Na jednání došlo ke shodě, že kontroly jsou třeba, ale nesmí docházet k jejich zbytečnému opakování. Proto Svaz obcí a měst považuje navržené rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu na hospodaření měst a obcí nadbytečné, jelikož i podle analýzy Ministerstva financí z roku 2017 jsou obce nejkontrolovanější subjekty veřejné správy.

V oblasti investic se stát v maximální možné míře snaží vyjít vstříc obcím. Předseda vlády Andrej Babiš řekl, že Ministerstvo pro místní rozvoj se na základě požadavků Svazu měst a obcí snažilo získat peníze a poskytnout programy pro obce. Konkrétně jde o peníze na mateřské školky, školy, silnice či památky.

Premiér vyzdvihl program VÝSTAVBA na podporu výstavby obecních bytů a v jejím rámci i sociálních bytů. Již nyní jsou na MMR evidovány požadavky za tři miliardy korun.

Mezi dalšími tématy jednání byly například rozvoj služeb na venkově, řešení kůrovcové kalamity či odpadové hospodářství.*

/zr/

 

Na snímku: Předseda vlády Andrej Babiš a předseda Svazu měst a obcí František Lukl na tiskové konferenci po jednání.

Foto: archiv vlády

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down