Autor
Kategorie:
Různé

Co dělá farmářské trhy skutečně »farmářskými«?

Farmářské trhy jsou vitální součástí veřejného prostoru a nabízejí dobrou alternativu k běžným formám prodeje. Minulý měsíc se na tom shodli i účastníci již 2. ročníku konference Farmářské trhy - Quo vadis? Pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla ji zorganizovala společnost SYMPEX GROUP v...

Farmářské trhy jsou vitální součástí veřejného prostoru a nabízejí dobrou alternativu k běžným formám prodeje. Minulý měsíc se na tom shodli i účastníci již 2. ročníku konference Farmářské trhy – Quo vadis? Pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla ji zorganizovala společnost SYMPEX GROUP v pražském Národním zemědělském muzeu, které bylo i jejím pořadatelem. Na konferenci, jejímž mediálním partnerem se opět stal i měsíčník Moderní obec, vystoupili pořadatelé trhů, farmáři, zástupci obcí a měst i další účastníci. Bylo na ní rovněž ohlášeno založení Asociace farmářských tržišť (AFT), která je otevřena také městům a obcím.

AFT se chce zasazovat o kvalitní standardy trhů i prodejců, a zároveň tyto standardy na trzích účinně prosazovat. Jak na konferenci zaznělo, současný tlak na zvyšování kvality všech subjektů na farmářských trzích vede k diferenciaci trhů. Na jedné straně tak existuje nemálo velmi kvalitních farmářských trhů, na druhé straně však přežívají i ty, které nejsou schopny naplnit všechny požadavky na moderní a kvalitní trhy a postupně ztrácejí svoje nakupující.

Podle AFT je správné na farmářských trzích zařazovat do prodeje jen kvalitní potraviny při velmi dobré kultuře prodeje. Prodej musí zajišťovat farmáři či prodejci s jejich pověřením. Na trhy nepatří zboží sice z konkrétní farmy, ale které prodejce nabízí bez jakéhokoliv vlastního vztahu k místu výroby a konkrétnímu farmáři.

Farmářské trhy lze okrajově doplňovat dalšími typy nepotravinářské produkce. Vždy však nanejvýš do 10 % celkové nabídky na trzích.

Na konferenci přijelo více než sto účastníků z celé České republiky.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *