Co Moravskoslezskému, Ústeckému a Karlovarskému kraji přinese Strategický rámec hospodářské restrukturalizace? Sledujte TV Municipal!

Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje odsouhlasila česká vláda letos v lednu. Materiál připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj jako hlavní garant regionální politiky v České republiky. V TV Municipal nyní na toto téma můžete zhlédnout rozhovor s Klárou Dostálovou, náměstkyní ministryně pro místní rozvoj zodpovědnou za řízení sekce regionálního rozvoje.

Klára Dostálová především vysvětlila, že strategický rámec schválený vládou je výchozím dokumentem, který má pomoci Moravskoslezskému, Ústeckému a Karlovarskému kraji jako regionům hospodářsky problémovým. Z tohoto pohledu se totiž dosavadními nástroji podle náměstkyně ministryně pro místní rozvoj stále nedaří tyto tři kraje přiblížit ostatním.

"Je také důležité zmínit, že tento dokument představuje návrh změny, nejde o strategický  návrh záchrany území či jeho udržitelného rozvoje – ale opravdu jde o změnu. To je zásadní podstata tohoto dokumentu," zdůraznila Klára Dostálová. Připomněla rovněž, že každý z těchto tří krajů se potýká s poněkud jinými problémy. Podle jejích slov nepůjde o změnu, k níž bude možné dospět během několika měsíců. Pokud se v souladu se strategickým rámcem vše řádně připraví a v každém kraji vzniknou s aktivní účastní místních aktérů reálné dvouleté akční plány, pak restart těchto tří regionů bude trvat několik let a bude stát i několik miliard korun.

Kláry Dostálové jsme se ptali i na to, jak lze definovat "problémový a ekonomicky zaostávající region", proč se v posledních deseti patnácti letech nepodařilo v České republice setřít mezi kraji jejich výrazné rozdíly v ekonomické i sociální úrovni, zda se zmíněné tři kraje se strategickým rámcem ztotožňují – a jak na tento dokument reagují ostatní kraje, v čem by při restartu tří krajů měla spočívat úloha obcí a měst, místních podnikatelů, akademické sféry i neziskových organizací – a zda v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji ještě vůbec zbývá dost šikovných lidí k prosazení změny a jestli už dávno neodešli za lepším životem do jiných míst v Česku či v zahraničí. Zajímaly nás také finanční nástroje, s jejichž využitím by měl být restart tří krajů zahájen a které nové obory a za jakých podmínek budou podporovány apod.*

Celý rozhovor na TV Municipal můžete zhlédnout na: https://moderniobec.cz/video/strategicky-ramec-hospodarske-restrukturalizace-usteckeho-moravskoslezskeho-a-karlovarskeho-kraje/.

/rš/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down