Co neměříme, nelze řídit. S nástrojem Open Energoman mohou zejména menší obce snadno monitorovat spotřebu elektřiny

Mít přehled o spotřebě energií je základ pro hledání úspor i investice do zvyšování energetické efektivity. To je hlavní myšlenka nástroje Open Energoman, který zejména malým obcím pomůže měřit spotřebu v obecních budovách a v dalších odběrných místech, jako je veřejné osvětlení. Software vyvinula nezisková organizace Otevřená města v koordinaci s platformou Obec 2030 spadající pod Sdružení místních samospráv ČR, které nyní uzavřely memorandum o další spolupráci. Na podobě služby se podílela také Místní akční skupina Český Sever, město Česká Kamenice a starostové menších obcí.

Aby mohla obec nastolit efektivní energetický management, zavádět úsporná opatření i plánovat výstavbu nových zdrojů, potřebuje znát detailně svou spotřebu a zda někde energií nevědomky neplýtvá. Přesně k tomu slouží Open Energoman. Těší mě, že jsme s organizací Otevřená města pomohli tomuto užitečnému nástroji vzniknout, ale také podepsali memorandum o další spolupráci. Budeme sdílet zkušenosti a podporovat obce ve zvyšování jejich energetické soběstačnosti,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.

Nástroj, který je v České republice unikátem, je dostupný jako Open Source, kdy si může kód programu každý stáhnout a samostatně nasadit. Rovněž je možné využít možnosti provozování služby s podporou a na infrastruktuře organizace Otevřená města.

Open Energoman slouží k evidenci a vytváření statistik spotřeby v budovách a dalších odběrných místech i k ukládání dodavatelských smluv, kdy připomíná například jejich výročí. Na základě stavu elektroměrů nástroj vypočítává statistiky spotřeb pro jednotlivá místa a náklady s nimi spojené. Výsledky následně zobrazuje přehledně v grafech. Jasně je tak vidět spotřeba jednotlivých budov, což usnadňuje případně i odhalování „děravých míst“, kde se může energiemi například kvůli neúspornému osvětlení nebo starým spotřebičům plýtvat.

Na rozdíl od rozsáhlých řešení pro průmysl nebo velká města je tento software navržen přímo ve spolupráci se starosty pro menších obcí.

Vytvořili jsme jednoduchý, uživatelsky přívětivý, moderní, otevřený a svobodný software pro energetický management, a to společně se starosty pro starosty. Díky tomuto řešení získá obec lepší přehled o své spotřebě elektřiny,“ dodává Václav Klecanda, vývojář Otevřených měst.

Nástroj umožňuje zadávat data z jednotlivých elektroměrů do formuláře buď manuálně po načtení QR kódu, který je vždy přiřazen pro konkrétní elektroměr, nebo formou automatického odečtu. K tomu slouží integrační platforma, která dokáže „přemostit“ data od jednotlivých dodavatelů elektrické energie do systému Open Energoman.*

K témuž také na: https://otevrenamesta.cz/projects/4 .

/zr/

Ilustrační foto: web neziskové organizace Otevřená města

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down