Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Co obcím přináší zapojení do zpětného odběru?

Městům a obcím ELEKTROWIN nabízí celou řadu možností spolupráce. Kolektivní systém je ve všech případech zbaví starostí se zajištěním sběru a následné recyklace elektrozařízení. Kromě toho obce mohou také výrazně ušetřit.

Průměrná obec s pěti tisíci obyvateli může ušetřit ročně zhruba 0,5 mil. Kč. Připomíná to Ing. Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN. Během osmi let své činnosti tento provozovatel kolektivního systému zpětného odběru elektrozařízení již městům a obcím ušetřil více než miliardu korun.

Radnice často recyklaci elektroodpadu podporují doprovodnými aktivitami. »Zaběhnutý systém se každoročně snažíme okořenit nějakou zajímavou akcí pro občany, letos i firmy. Pořádáme soutěže pro školy ve sběru elektra s vyhlášením nejlepšího sběrače – žáka a třídy, a nyní i soutěž o nejlepší školu, kdy každý může podpořit svoji oblíbenou školu tím, že na separační dvůr či v rámci oslav Dne Země předá vyřazené elektro. Snažíme se o co největší medializaci sběru této komodity, neboť to je způsob, jak zabránit jejímu uložení na skládku. Naší snahou je i další rozšíření míst ke sběru elektra – nový sběrný dvůr, další kontejnery na drobné elektrozařízení apod.,« říká Mgr. Marta Kiššová z odboru životního prostředí MěÚ Nový Jičín.


HASIČI POMÁHAJÍ ZEJMÉNA V MENŠÍCH OBCÍCH

Do zpětného odběru elektrospotřebičů se také stále častěji zapojují hasiči. Od roku 2011, kdy ELEKTROWIN spustil projekt Recyklujte s hasiči, se do něj zapojilo více než 670 sborů dobrovolných hasičů. Celkově hasiči za dva ročníky odevzdali k ekologické recyklaci téměř 2000 tun nepotřebných elektrozařízení. To představuje roční úsporu elektrické energie obce s více než 1300 obyvateli.

Princip celého projektu je velmi jednoduchý. »Hasiči ve svých obcích organizují sběr podle svých možností. Většinou stanoví místo a den, kdy se mohou lidé se svými vysloužilci dostavit. Po skončení akce hasiči nahlásí počet sesbíraných kusů, do týdne si pro ně přijede svozová firma a následně je zajištěna jejich ekologická recyklace,« vysvětluje Roman Tvrzník. Za svoji pomoc získávají hasiči od kolektivního systému ELEKTROWIN finanční odměnu.

Projekt Recyklujte s hasiči přijali dobrovolní hasiči s nadšením. »Tento program bych hodnotil velmi pozitivně. Nejenže si mnohý sbor tímto projektem rozšířil spektrum aktivit, které pro obyvatele dobrovolní hasiči vykonávají, ale účastí v programu přispěli do svých rozpočtů,« říká ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ing. Jan Aulický.

 

NOVINKY

ELEKTROWIN od letošního roku zvýšil příspěvky za předané spotřebiče – spolu s roční odměnou mohou obce nebo provozovatelé sběrných dvorů získat až 4,35 Kč/kg za »nechlazení«! Kupříkladu za pračku je to 249 Kč. Více informací na www.elektrowin.cz v sekci pro obce.

Zvýšené odměny za sběr dostanou také hasiči. Do projektu se nově jako spoluorganizátor zapojil kolektivní systém ASEKOL. Více na www.recyklujteshasici.cz.

 

Registrované sbory dobrovolných hasičů 2011 – 2012

Za dva ročníky programu hasiči odevzdali téměř 2000 tun nepotřebných elektrozařízení.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *