Co se na města a obce chystá v oblasti legislativy a co se jim v ní nelíbí?

Dvě stovky starostek a starostů i dalších zástupců obcí a měst z celé republiky se už od včerejšího dne v Brně účastní druhého ročníku dvoudenní Právní konference Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). V hlavním sále pavilonu E brněnského výstaviště projednávají aktuální legislativu, platné zákony, ale také právní předpisy, které zákonodárci v současné době chystají či je samosprávy potřebují změnit. Podrobnosti se představitelé měst a obcí dozvídají od expertů na právo z ministerstev, soudů, univerzit i advokátních kanceláří.

Z poslední doby je v souvislosti s městy a obcemi třeba zmínit zákon o sociálním bydlení a zákon o rozpočtové odpovědnosti. Zatímco u prvního předpisu Ministerstvo práce a sociálních věcí vyslyšelo připomínky samospráv a vstup do systému sociálního bydlení by měl být dobrovolný, druhá norma je – eufemisticky řečeno – na pováženou,“ říká předseda SMO ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Mrzí nás, že i když na Celostátní finanční konferenci premiér i vicepremiér slyšeli věcné i konkrétní připomínky k zákonu o rozpočtové odpovědnosti, poslanci ho přes jasný nesouhlas Senátu sto čtyřmi hlasy schválili. Nechceme to tak nechat být, obrátíme se na prezidenta republiky. Doufáme, že zvítězí zdravý rozum.

Podobnou cestu v loňském roce musel SMO ČR zvolit v souvislosti se školským zákonem. Ten na základě dopisu Svazu prezident Miloš Zeman vetoval. Vedlo to k zesílení debaty s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a ve výsledku také k nezbytné úpravě právního předpisu. A to na základě věcných argumentů samospráv, kterým MŠMT po prezidentském vetu začalo více naslouchat.

Včera, v úvodní den Právní konference se například probrala koncepční novela zákoníku práce. Tento právní předpis vždy patří k ostře sledovaným tématům. Podle něj by zaměstnavatelé měli nově povinně vést evidenci pracovní doby i u lidí, kteří pro ně vykonávají činnost na dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr. Novela tak sleduje trend přibližovat dohody k pracovnímu poměru. Počítá také s tím, že se změní pravidla pro dovolenou a doručování písemností zaměstnancům.

Mluvilo se také o registru smluv. Zákon má nabýt plné účinnosti letos 1. července. Právní předpis vyvolává řadu nejasností, například to, co je vlastně smlouva. Vlastní realizace předpisu znamená obrovský nárůst byrokracie a prodloužení všech termínů v procesu uzavírání smluv. Ve smlouvách se musí začerňovat data, která podléhají ochraně osobních údajů a obchodnímu tajemství, pak se musí zveřejnit v registru, čímž smlouvy nabývají účinnost a teprve poté, jde-li například o nemovitost, ji lze nechat zapsat v katastru nemovitostí.

Na akci se rovněž hovořilo o novele zákona o obcích, novém přestupkovém právu, obecní policii, zákonu o úřednících, shromažďovacím právu či na téma zvířata v obci.

Právní konferencí Svaz měst a obcí ČR reaguje na podněty starostek a starostů, jimž se nelíbí neustále se měnící právní předpisy. V Brně se koná proto, že jde o přirozené centrum práva v České republice. Druhého ročníku pod záštitou Ministerstva spravedlnosti v rámci veletrhů GO a REGIONTOUR se účastní na 200 lidí. Dnes ráno na akci vystupuje ministr pro lidská práva, legislativu a rovné příležitosti Jan Chvojka.*

/zr/

Komentáře ke článku 1

  • Drahoslava Kožušníková

    Obcím a zejména samosprávám doporučuji přísnější kontrolu dodržování zákonů. Již sedmý rok se bráníme před nekonáním, polopravdami a porušováním zákonů, nepomohl ani Ombudsman, což nám nejvíce ublížilo (nepřesvědčil se, ale uvěřil nepravdám).
    Bohužel obce pracují pouze v zájmu „někoho“, nejednají nestranně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *