ČSÚ je připraven na druhé kolo senátních voleb

Druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR začne v pátek 12. října ve 14 hodin. Voliči budou moci odevzdávat své hlasy až do 22. hodiny, v sobotu 13. října pak už od 8 hodin ráno do 14. hodiny, kdy bude hlasování ukončeno. Okrskové volební komise začnou bezprostředně poté hlasy sčítat a výsledky předávat Českému statistickému úřadu (ČSÚ).

Ve druhém kole senátních voleb přijdou voliči do volebních místností v celkem 25 volebních obvodech. Ve volebních obvodech Praha 4 a Vsetín se druhé kolo neuskuteční, neboť tam voliči vybrali své zástupce v Senátu již v prvním kole. Český statistický úřad má pro přebírání výsledků hlasování připraveno 174 přebíracích míst.

Český statistický úřad je na druhé kolo senátních voleb plně připraven. Přestože je postup sčítání hlasů oproti komunálním volbám výrazně jednodušší, apelujeme na okrskové volební komise, aby i tentokrát dodržely všechny metodické pokyny a postupovaly s maximální pozorností,“ připomíná Eva Krumpová, místopředsedkyně ČSÚ.

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v těch obvodech, kde v prvním kole žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Do druhého kola v takovém případě postupují vždy dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola, z nichž voliči vyberou vítěze.

Přehled výsledků prvního kola senátních voleb je k dispozici na: https://www.czso.cz/documents/10180/92054222/seskladacka1kolo2018.pdf.

Hlasovací lístky pro druhé kolo senátních voleb obdrží voliči až ve volební místnosti. Ze dvou hlasovacích lístků vyberou v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků pouze jeden, který nijak neupravují, jen ho vloží do úřední obálky. Tu následně vhodí do volební schránky. Použití hlasovacích lístků z prvního kola voleb není možné a takový hlas by byl neplatný,“ upozorňuje Eva Krumpová.

Sčítání hlasů zahajují okrskové volební komise v sobotu bezprostředně po uzavření volebních místností. Poté zpracují zápisy o průběhu a výsledku hlasování a jejich správnost stvrdí všichni členové komisí svými podpisy. Následně podepsaný zápis doručí komise na přebírací místo Českého statistického úřadu. Pracovníci úřadu tam provedou kontrolu zápisu a vloží údaje do systému, přičemž zástupci komise obdrží pro následnou kontrolu opis výsledků hlasování v okrsku.*

Výsledky voleb jsou průběžně zveřejňovány na serveru volby.cz, záložně na stránce: volbyczso.cz a v redukované podobě na stránce: volbyhned.cz.

/zr/

Ilustrační obrázek: web ČSÚ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down