01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtvrtmiliardová vzpruha pro Vlašim

Ve dvanáctitisícové Vlašimi začala obnova historického centra, která zahrnuje tři náměstí, nádvoří zámku a přilehlé komunikace. Je to největší investiční akce v historii města, kterou spolufinancuje Evropská unie.

Město získalo finanční prostředky na obnovu historického centra v loňském roce z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy. Celková investice převyšuje 100 milionů korun, podíl evropských fondů a národního kofinancování dosáhne téměř 90 milionů korun.

Velké změny v současné podobě centra budou probíhat v následujících měsících. Obnovena budou tři klíčová náměstí - Žižkovo, Palackého a Husovo. Zcela nový povrch získá také zámecké nádvoří včetně přístu- pu na parkán, kde vzniknou nové toalety a úschovna kol pro návštěvníky zámku a zámeckého parku. Stavební práce by měly skončit v květnu 2010.

Cílem projektu je obnovit ekonomickou, sociální a urbanisticko-estetickou roli historického jádra Vlašimi, a zlepšit tak kvalitu života obyvatel města a jeho přitažlivost pro návštěvníky. Projekt řeší také kruhový objezd na Husově náměstí, úpravy komunikací a odvodnění, rozšíření chodníků a pěších prostranství, instalaci nového městského mobiliáře včetně hřiště pro mládež a střední generaci na Žižkově náměstí, rekonstrukci veřejného osvětlení, revitalizaci stávající a výsadbu nové zeleně i související úpravy inženýrských sítí.

"Dotace nám umožní revitalizovat celé městské centrum, vrátit mu důstojnější vzhled a částečně napravit necitlivé zásahy z doby minulého režimu. Možnosti čerpání evropských dotací skončí v roce 2013, proto se snažíme co nejrychleji využít všechny možnosti, jak zlepšit život v našem městě," uvedl starosta Vlašimi Luděk Jeništa.

Letos na jaře začne rovněž rekonstrukce bývalé radnice, památkově chráněné budovy v centrální části staré Vlašimi, která bude stát více než 56 milionů korun. Díky podpoře EU tam vznikne Volnočasové centrum pro děti a mládež.

Vlašim získala v letech 2004-2008 téměř 250 milionů korun na celkem 13 projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Patří v tomto ohledu k nejúspěšnějším městům v ČR.

/sk/

Další podrobnosti a kontakty

V roce 2006 se stala Vlašim podle informací zpravodajského serveru Aktuálně.cz největším příjemcem evropských dotací v přepočtu na jednoho obyvatele.

Celková výše v uplynulých čtyřech letech získaných dotací z EU dosahuje téměř čtvrt miliardy. Výrazně tedy přesahuje roční rozpočet města.

Vlašim čerpala dotace z EU již na 13 projektů, z nichž se 9 již uskutečnilo. Spolufinancování projektů ve výši od 7,5 do 25 % je kryto z rozpočtu města i prostřednictvím dlouhodobých úvěrů.

Subjekty, které se na přípravě projektů a jejich strategii podílejí: město Vlašim, starosta@mesto-vlasim.cz, Podblanickem, o. s., www.podblanickem.net, ZO ČSOP Vlašim, www.csopvlasim.cz.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down