01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyři malé obce mají novou čistírnu

Příkladem efektivního využití dotace z Operačního programu Životní prostředí je nedávno dokončená stavba čistírny odpadních vod (ČOV) a kanalizace v délce 21,87 kilometru v obcích Dobrochov, Vranovice-Kelčice, Vřesovice a Výšovice na Prostějovsku.

Na novou čistírnu odpadních vod se připojilo dohromady 2344 ekvivalentních obyvatel. Díky moderní technologii se zlepšila jak kvalita vody, tak životního prostředí. Konkrétně umožňuje odstranit znečištění v množství 95,94 CHSKCr t/rok (chemická spotřeba kyslíku dichromanovou metodou, je mírou celkového obsahu organických látek ve vodě) a 45,64 t/rok NL (nerozpuštěných látek).

KOORDINOVANÝ POSTUP

Dobrochov, Vranovice-Kelčice, Vřesovice a Výšovice kvůli koordinovanému postupu a snadnějšímu přístupu k evropským penězům vytvořily Svazek obcí ČOV Výšovice. Náklady na celý projekt dosáhly přibližně 150 mil. Kč, z čehož příspěvek Fondu soudržnosti Evropské unie byl 97,8 mil. Kč (65 %). Další prostředky poskytl Státní fond životního prostředí ČR - 5,8 mil. Kč (4 %). Obce přispěly částkou 41,4 mil. Kč (28 %) a Krajský úřad Olomouckého kraje 5 mil. Kč (3 %).

»Svazek si vzal na spolufinancování projektu úvěr, který bude splácet po dobu 20 let. Dotace nám přicházely postupně, vždy po vyúčtování konkrétních nákladů,« uvedl předseda Svazku obcí ČOV Výšovice Jiří Vincourek. Při tak velkém projektu se samozřejmě našly i drobné komplikace.

BYLY TAKÉ PROBLÉMY

»Nejčastěji jsme se potýkali s určitou prodlevou v příjmu prostředků a museli jsme se také vyrovnat s dočasnou finanční tísní. Tyto problémy se vyřešily díky vstřícnému přístupu dodavatele, místní stavební společnosti INSTA CZ a posunutí termínu plateb,« doplnil předseda Vincourek.

Před schválením projektu bylo vyžadováno podrobné hodnocení dopadů a průběžné monitorování jeho realizace. »Stavba, která byla úspěšně dokončena, splňuje přísné parametry jak pro provoz kanalizační sítě a čistírny odpadních vod, tak pro čerpání dotací z Evropské unie a Ministerstva životního prostředí. Zkušební provoz probíhá rovněž bez potíží. Už nyní je poznat, že voda je mnohem čistší, což dokládá zvýšený počet ondater v okolí. Bez kanalizace bychom si dnes jen stěží dokázali představit další rozvoj našich obcí,« uzavřel Jiří Vincourek.

Na novou čistírnu se mohlo připojit dohromady 2344 ekvivalentních obyvatel.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down