Čtyři miliardy: Účet za škody na silnicích a železnici během červnových povodní

Částka to však ještě není definitivní. Zatím totiž nelze ani odhadnout, kolik bude stát zejména likvidace závalu na stavbě dálnice D8 a přilehlé železniční trati.

Obce už na základě schválených žádostí dostaly první desítky milionů korun na opravy komunikací na svém území.

Červnové povodně způsobily rozsáhlé škody jednak na místních komunikacích – a rovněž na silnicích druhé a třetí třídy, jednak – a to zejména, na železnici. Ta se také z jejich následků zotavuje nejpomaleji. Mimo provoz zůstávají tři nejpostiženější trati mezi Pečkami a Kouřimí, Úpořinami a Chotiměří a mezi Rynolticemi a Křižany na Liberecku. Termín zprůjezdnění těchto tratí zatím nelze určit.

»Pro úsek Pečky-Kouřim vypisujeme výběrové řízení na opravu trati a na zbylých dvou úsecích stále pracují geodeti,« uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Geodetický průzkum se totiž protáhl proti očekávání a bylo nutné provést daleko víc průzkumných sond. Stále nestabilní je například svah, který nedaleko Lovosic nad obcí Litochovice nad Labem zavalil jak železniční trať, tak rozestavěnou část dálnice D8. SŽDC zatím odhaduje škody na 850 milionů Kč. Tato částka se však velmi pravděpodobně ještě zvýší.

OBCE POŽADUJÍ MILIARDU KORUN, KRAJE DALŠÍ DVĚ

Jednotlivé velkou vodou postižené kraje požadují po státu na opravu silnic, které mají ve správě, zatím celkem 1,8 mld. Kč, přibližně 1,1 mld. Kč chtějí na opravu svých komunikací obce. Největší balík peněz schválilo Ministerstvo dopravy na opravy krajských silnic. Z krajů nejvíce peněz (přes miliardu korun) požaduje Středočeský kraj. Resort dopravy na opravy silnic druhých a třetích tříd, o něž se starají jednotlivé kraje, zaslal zhruba 1,5 mld. Kč.

Víc než miliardu požadují i obce na odstranění škod na místních komunikacích. Těm však dosud resort zaslal zhruba pětinu této částky. »Je nutné, aby byla prokázána příčinná souvislost mezi škodou a letošními povodněmi,« uvedla mluvčí ministerstva Andrea Volaříková s tím, že část žádostí obcí už příslušná komise vyhodnotila jako nevyhovující a u dalších žádala o doplnění dokumentace. Postižené obce podaly víc než tři stovky žádostí o finanční pomoc.

NEJLÉPE DOPADLY DÁLNICE

Nejmenší škody způsobily červnové povodně na dálnicích. Na jejich opravy bude stačit 45 mil. Kč. Vyplývá to ze seznamu škod, který poskytlo Ministerstvo dopravy.

Z poškozených silnic zbývá oprava komunikací prvních tříd I/30 a I/62 na Ústecku a Děčínsku, kde je potřeba výměna svodidel, opravit poškozené krajnice a odvodnění. Oprava povrchu do konce roku čeká rovněž silnici I/15 na Litoměřicku, zborcená opěrná zeď na komunikaci I/8 na Teplicku bude provizorně zajištěná, aby neohrožovala dopravu, k definitivní opravě přikročí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nejdříve v příštím roce. Celkem si opravy silnic prvních tříd v oblastech zasažených povodněmi vyžádají zhruba 265 mil. Kč.

TOMÁŠ JOHÁNEK

BUILDING NEWS

Poničené mosty musely být někde dočasně nahrazeny provizorními.

ILUSTRAČNÍ FOTO: MINISTERSTVO DOPRAVY

Největší škody vznikly na trati mezi Úpořinami a Chotiměří v severních Čechách.

FOTO: SŽDC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *