Další, již patnáctá rezervace velkých kopytníků vznikla v  Novohradských horách v Česku

Patnáctá rezervace velkých kopytníků v České republice dnes vznikla v Novohradských horách, nedaleko hranic s Rakouskem. Z milovické rezervace tam ochránci přírody převezli druhého býka zpětně šlechtěného pratura. Prvního odrostlého býčka přepravili před několika dny, ale odchyt druhého zvířete se zdařil až dnes.

„Zatím pro žádnou rezervaci nebyl odchyt zvířat tak komplikovaný. První pokus o odchyt se uskutečnil koncem září, ale nebyl úspěšný. V prosinci se pak podařilo uspat a odvézt jen jedno zvíře. Musíme poděkovat zakladatelům novohradské rezervace za trpělivost, a za to, že se nenechali těmito komplikacemi odradit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Velcí kopytníci místo hospodářských zvířat

Novohradská rezervace začíná s rozlohou deseti hektarů, postupně by se měla rozrůst na přibližně 50 hektarů. K praturům tam v příštích měsících přibydou ještě divocí koně. Novohradská rezervace se stala již třetí rezervací velkých býložravců v Jihočeském kraji, který se tak co do počtu rezervací vyrovnal dosud vedoucímu Plzeňskému kraji. V obou krajích se přitom připravují další rezervace velkých kopytníků.

Velcí kopytníci v nové lokalitě nahradí původní pastviny hospodářských zvířat. Péče o hospodářská zvířata je totiž v náročných klimatických podmínkách Novohradských hor velmi náročná a nákladná, divocí kopytníci zvládnou údržbu místních pastvin výrazně levněji. Navíc se v regionu objevují vlci, před kterými se divocí kopytníci dokáží bránit lépe, než domácí zvířata závislá na člověku. Právě pro regiony s výskytem vlků jsou velcí kopytníci optimálním řešením v péči o krajinu. Novohradská rezervace vznikla na soukromých pozemcích, zvířata bezplatně poskytla ochranářská společnost Česká krajina.

Plody spolupráce

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21 a řada dalších organizací.*

/zr/

Foto: Michal Köpping

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down