Další tři křišťálové komíny našly majitele. Stalo se tak na Dnech teplárenství a energetiky v Hradci králové

Teplárenské sdružení České republiky během středečního slavnostního večera na Dnech teplárenství a energetiky v Hradci Králové ocenilo křišťálovými komíny tři Projekty roku 2016. Ocenění v podobě symbolického křišťálového komínu obdržely projekty Výrobu tepla a elektřiny z komunálního odpadu v Plzni, Ekologizace teplárenského zdroje v Opatovicích nad Labem a Využití odpadního tepla z bioplynové stanice v Kladrubech u Rokycan.

Ceny zástupcům společností, které vítězné projekty uskutečnily, předal předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. Podle jeho slov dnešní doba investicím do energetiky příliš nepřeje. Tím více je třeba ocenit, že v teplárenství stále vznikají nové zajímavé projekty, které tento tradiční obor posouvají dopředu a přispívají ke zlepšení životního prostředí.

Titul Projekt roku v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2016 pro sv= projekty získaly společnosti:

Plzeňská teplárenská, a. s., za projekt Využití tepla z odpadu pro zásobování domácností a výrobu elektřiny (kategorie Rozvoj a využití KVET, obnovitelných a druhotných zdrojů energie). Závod na energetické využití komunálního odpadu ZEVO Plzeň představuje moderní a ekologický provoz, který využívá energii získanou spalováním směsného komunálního odpadu k výrobě tepla pro potřeby soustavy zásobování teplem v Plzni a elektřiny dodávané do rozvodné sítě. Zařízení stálo 2,1 miliardy, další stamiliony byly investovány do šestikilometrového tepelného napáječe. Zařízení má životnost 35 let a ročně na energii dokáže přeměnit 95 000 tun odpadu.

SYSTHERM s. r. o. Plzeň za projekt Využití tepla z bioplynové stanice pro Kladruby u Rokycan (kategorie Rozvoj a modernizace zdrojů a rozvoj soustav zásobování teplem). Projekt řeší využití zbytkového tepla z bioplynové stanice pro zásobování obce, která není plynofikována. Při jeho realizaci nebyla nutná výstavba zdroje tepla s ekologickou zátěží. Využívá se teplo z chlazení spalin z kogenerační jednotky zemědělského areálu Kladrubská a.s. Pro obec byla navržena soustava s teplovodními rozvody a tepelnými akumulátory. Do každého domu byla osazena předávací stanice pro vytápění a přípravu teplé vody. Projekt vytěsnil neekologické zdroje tepla na pevná paliva v obci Kladruby u Rokycan.

Elektrárny Opatovice, a. s., za projekt Komplexní ekologizace teplárenského zdroje  (kategorie Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší). Součástí ekologického programu zdroje za 2,7 miliardy korun byl retrofit čtyř kotlů zavedením primárních a sekundárních opatření pro snížení emisí oxidů dusíku. Dále výměna stávajících elektroodlučovačů, ve kterých se spaliny čistí od popílku, za nové tkaninové filtry. Ekologizace pokračovala výstavbou dvou nových odsiřovacích linek, zvýšením kapacity vápencového hospodářství a výrobny stavebních hmot. Rekonstruován byl i komín aby mohl odvádět spaliny o nižší teplotě.

Ocenění Počin roku v soustavách zásobování teplem a chladem 2016 bylo uděleno společnosti ŠKO-ENERGO, s. r. o., za projekt První využití elektrokotle v průmyslové energetice ČR. V mladoboleslavské teplárně ŠKO-ENERGO uvedli do provozu inovativní elektrokotel o výkonu 15 MW, který slouží k ukládání přebytečné elektřiny ve formě tepla a zároveň poskytuje provozovateli přenosové soustavy podpůrnou službu. Jedná se o první instalaci v průmyslové energetice a druhý projekt Power to Heat podobného rozsahu v České republice. Kotel napomáhá ke snižování rizika black-outu a přebytečnou energii využívá k dálkovému vytápění automobilky a města.

Záměrem vyhodnocení nejlepších projektů je ocenit úspěšné realizace v oblasti dálkového vytápění a chlazení, které přispívají k rozvoji a modernizaci účinných ekonomických a k životnímu prostředí šetrných systémů zásobování teplem a k efektivnímu zajištění tepelné pohody bytů i energetických potřeb služeb a průmyslu. Od roku 2002 již bylo do této celostátní energetické soutěže nominováno celkem 141 teplárenských projektů. Titul Projekt roku získalo 50 z nich a Počinem roku bylo ohodnoceno dalších 12 aktivit teplárenských společností.

Nominované projekty roku v teplárenství uskutečnilo 60 teplárenských společností a firem ve spolupráci se 14 městy a obcemi a jednou vysokou školou celkem v 81 místech naší republiky. Nejvíce jich do soutěže přihlásily společnosti skupiny Veolia Energie ČR (29), následované Plzeňskou teplárenskou a Teplárnami Brno (12 projektů), skupinou MVV Energie ČR (10 projektů) a skupinou ČEZ (9 projektů). Nejvíce nominovaných projektů bylo realizováno v Brně (14) v Plzni (11), Praze (10), Ostravě (8) a v Olomouci, v Českých Budějovicích a ve Strakonicích (5).

Další nominované projekty v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2016:

Kategorie Rozvoj a využití KVET a obnovitelných a druhotných zdrojů energie:

B:POWER, a.s.: Zásobování obce a hradu Bouzov teplem z nového Energobloku ORC

innogy Energo, s.r.o.: Modernizace teplárny v Králově Dvoře s využitím kogeneračních jednotek

Kategorie Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem:

BYTES Tábor s.r.o.: Zvýšení komfortu dodávek tepla do bytových domů v Táboře

Teplárny Brno, a.s.: Přepojení vily Tugendhat na nový horkovod

Kategorie Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší:

Energotrans a.s.: Ekologizace teplárny Mělník I

TAMEH Czech s.r.o.: Kotel K14 - snížení emisí s využitím fluidní technologie

Teplárny Brno, a.s.: Modernizace provozu Brno-sever

/zr/

 

K foto:

Projekt Využití tepla z bioplynové stanice pro Kladruby u Rokycan (kategorie Rozvoj a modernizace zdrojů a rozvoj soustav zásobování teplem). Projekt řeší využití zbytkového tepla z bioplynové stanice pro zásobování obce, která není plynofikována.

Foto: archiv Teplárenského sdružení ČR

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down