Dalších 16 milionů eur putuje na společné projekty ČR a Slovenska

V programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika bylo schváleno dalších šestnáct projektů ve výši asi 16,1 mil. eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Jsou určeny především ke zvýšení atraktivního kulturního a přírodního dědictví pro obyvatele a návštěvníky přeshraničního regionu. Dosud tak bylo schváleno celkem 87 projektů ve výši 62,8 mil. eur, což činí asi 70 % alokace.

„Přeshraniční programy mají za cíl co nejvíce propojit oba regiony a sblížit obyvatele tak, aby si připadali jako opravdoví sousedé. Hranice mají představovat pouze pomyslnou čáru, což si myslím, že se díky úspěšným projektům a hlavně historickému propojení obou zemí, velmi daří,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Zahájen tak bude například projekt Zlepšení dopravní dostupnosti Myjavska a Horňácka, který se týká okresů Myjava a Hodonín v těsné blízkosti česko-slovenské hranice. Na české straně dojde k rekonstrukci silnice III/49918 – Kuželov v délce 2,95 km v úseku od křižovatky se silnicí I/71 do obce Kuželov. Silnice vede přímo ke kulturní památce Kuželovský mlýn, kde bude umístěna informační tabule propagující přírodní a kulturní památky Myjavska a Horňácka. Na slovenské straně bude rekonstruován úsek silnice II/499 Brezová pod Bradlom – státní hranice v délce 4,43 km od křižovatky se silnicí III/1189 do města Myjava.

Díky projektu Na kole blíže k lázním bude podpořen také rozvoj cestovního ruchu. Dojde tak k realizaci úseků mezinárodní cyklostezky Bevlava. Na české straně budou ve městě Valašské Klobouky vystavěny dva úseky cyklostezky v délce 2,06 km, přemostěn bude tok řeky Klobučky a vyznačeny tři úseky cyklotrasy po zrekonstruovaných místních komunikacích. Na slovenské straně bude v obci Trenčianska Teplá vybudován úsek cyklostezky v délce 1,81 km, na dvou místech přemostěna řeka Teplička a dopravními značkami vyznačen úsek cyklotrasy.

Nabídku cestovního ruchu také rozšíří projekt Poznej příhraniční kulturní dědictví na kole – od Šaštínské baziliky k Nechorám. Realizovány budou tři cyklotrasy v příhraničním území, které zabezpečí propojenost kulturního dědictví na kole v česko-slovenském pohraniční. Jedná se o cyklotrasu propojující Baziliku Sedmibolestné Panny Marie v obci Šaštín – Stráže. Tato cyklotrasa se napojí na mezinárodní cyklotrasu řeky Morava. Dále jde o cyklotrasu zabezpečující dostupnost ke kulturní památce Nechory s unikátním systémem 408 vinných sklepů v obci Prušánky a cyklotrasu v katastrálním území Prietržka k vinohradské osadě.

/TZ MMR/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down