Dění v centru Havlíčkova Brodu vydatně napomáhá mobilní letní scéna

Výsledkem kompletní revitalizace historického jádra Havlíčkova Brodu (2009-2011) jsou i krásné kulisy Havlíčkova náměstí, jež vybízejí k pořádání mnoha akcí v průběhu roku.

Součástí záměru architektů bylo také to, aby krásně zrekonstruovaný historický střed Havlíčkova Brodu celoročně ožíval. Proto do svého projektu zasadili mobilní letní scénu, jejímž základem je tribuna a až 101 laviček.

SNADNÁ MANIPULACE A ODOLNOST

Tribuna má tvar altánu s výrazně přesahující střechou 9,6 x 7,2 m, rozměry pódia jsou 7,2 x 4,8 m. Celá konstrukce je provedena z lepeného sibiřského modřínu, tlakově impregnována proti škůdcům a opatřena tvrdoolejovými nátěry do venkovního prostředí. Nosnou konstrukci stavby tvoří čtveřice dřevěných sloupů, které jsou v rovině pódia a střechy provázány dřevěnými nosníky. Plocha pódia je ze vodovzdorných fóliovaných překližek s protiskluznou úpravou. Zábradlí pódia je z ocelových uzavřených profilů 35/35/3, žárově pozinkovaných.

Stavba je založena na betonových patkách. Sloupy jsou se základovou patkou spojeny ocelovými patkami ze dvou částí. Spodní díl je trvale přikotven k betonovému základu a je skryt pod dlažbou. Horní díl je součástí sloupu a ke spodní části se šroubuje. Všechny spoje jednotlivých dřevěných prvků jsou ocelové, žárově pozinkované. Konstrukci střechy pokrývá PES textilie s vrstvou PVC a ochranným lakem proti UV záření. Kotvení zajišťuje gumové oplétané lano. Pro ochranu proti povětrnosti se využívá zákryt zadní a bočních stěn.

Součástí scény jsou lavičky bez opěráků, které jsou stohovatelné a lze je i spojovat. Na nosnou konstrukci z uzavřených ocelových profilů 35/35/3 jsou přes distanční podložky zespodu našroubovány antikorozními vruty dvě modřínové desky. Dřevo je rovněž opatřeno ochranným nátěrem. Žárově zinkovaná ocel je na spodním konci ukončena tvrdým černým plastem. Letní scénu není třeba demontovat, odváží se celá, pouze se sundává krycí plachta. Během zimních měsíců se tribuna skladuje v areálu Technických služeb Havlíčkův Brod (TSHB).

Další mobiliář, který je pro trhy a slavnosti k dispozici, tvoří prodejní stánky typu Mobil (25 malých a 15 velkých). Veškerý mobiliář je podle informací z města odolný a k jeho poškození nedochází ani častou manipulací. Všechny manipulace, i závěrečný úklid, provádějí TSHB. Pokud se týká sociálního zařízení pro návštěvníky či prodejce, ti mohou využívat veřejná WC v dosahu, mobilní WC se instalují zřídka.

Ačkoliv centrum Havlíčkova Brodu žije po celý rok, nejvíce akcí se soustřeďuje kolem Havlíčkobrodského kulturního léta (podpořeno grantem). Jeho součástí je i týdenní Letní kino na náměstí. Letos se mimořádně promítalo dvakrát (vždy volný vstup). Druhé promítání umožnila finanční úspora v jiné oblasti (prostředky na grantové programy nebyly rozděleny všechny). Na toto promítání byla vypsána poptávka a zorganizoval ho vybraný pořadatel.

Letní scéna na Havlíčkově náměstí.

FOTO: ARCHIV MĚSTA HAVLÍČKŮV BROD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *