Deregulace nájemného přináší zdražení i slevy

Regulované nájemné je definitivně minulostí, neboť s 31. prosincem 2012 skončilo ve zbývajících městech. Všichni majitelé nájemních bytů by se nyní měli řídit tzv. tržním nájemným. Jaká je v tomto směru cenová politika měst? Některá nezdražují vůbec, jiná ano, ale nájemníkům nabízejí dočasné slevy.

Deregulace nájemného umožnila městům rozlišovat výši nájemného také podle různé úrovně bydlení. Tak je tomu například v Havířově, kde se letos nájemné v zateplených bytech s novými okny zvýšilo o pět korun na 55 Kč/m2 měsíčně. Tam, kde byla pouze vyměněna okna, cena stoupla na 52,50. »Naopak u domů, které dosud nemají zateplení ani vyměněná okna, poskytuje město slevu ve výši 5,02 Kč za každý metr čtvereční plochy bytu,« upozornila mluvčí magistrátu Eva Wojnarová. Zároveň připustila, že počet domácností, které mohou využívat slevy z nájemného, se díky rozsáhlým investicím města do svého bytového fondu stále snižuje.

Jinou politiku zaujímá nedaleký Bohumín, kde se ve standardním bytě zvedla cena za metr čtvereční o téměř 4 koruny, na 42 Kč. »Našim nájemníkům jsme nabídli zajímavé slevy a finanční bonusy. Pokud uzavřeli s městem dohodu o nájemném vloni do konce září a neměli vůči městu žádný dluh, mohli získat pro letošní rok slevu na nájemném ve výši 3,65 Kč/m2 měsíčně,« uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

PLATÍ ZA DOSAVADNÍ BENEVOLENCI RADNICE

Litomyšl zvedla letos nájemné některých městských bytů až o 300 procent. Rozhodně to však neznamená, že tamní radnice hodlá své nájemníky sedřít z kůže – spíše dosud byla vůči nim velmi benevolentní. Zatím se totiž v některých městských bytech platilo pouhých 15 Kč/m2 měsíčně. »Chápu a vnímám naštvanost těch, kteří až do konce loňského roku bydleli za 15 korun, že toto zvýšení nájemného je pro ně zásah. Nechci to shazovat, ale za minulé roky něco ušetřili,« konstatoval místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský. Litomyšl vlastní přes tři sta městských bytů, ale jejich obyvatelé platili rozdílné částky za nájem. Od 15 do 58 Kč/m2. Teď se ceny vyrovnají a budou se pohybovat kolem padesáti korun, v novějších domech ještě o něco víc. Tržní nájem přitom podle cenové mapy může v tomto východočeském městě dosáhnout až hranice 100 Kč/m2.

ČESKÁ METROPOLE NÁJEMNÉ ZVYŠUJE, ALE NABÍZÍ SLEVY

Jiný postup zvolili v Praze. Tamní magistrát i jednotlivé městské části. Některé z nich schválily jednostranné navýšení nájemného ještě před koncem minulého roku, tedy v době platnosti starého zákona, obyvatelům však poskytly slevy, aby zdražení nepocítili. Ovšem tyto slevy jsou časově omezeny a záleží jen na rozhodnutí rad městských částí. V bytech přímo v majetku magistrátu, kterých je nyní kolem 5100, zaplatí lidé v současnosti od 73 do 110 Kč/m2, v budoucnu by to mohlo být 90 až 148 korun.

Hradec Králové se rozhodl ušetřit zejména staré lidi a mladé rodiny, kteří obývají velké městské byty a nabídl jim mírnou slevu z nájemného. Dotkne se to asi stovky domácností a město si od tohoto kroku slibuje, že se zlepší obsazenost velkých bytů, s jejichž pronájmy jsou obvykle problémy. V městském bytě standardní kategorie zaplatí nájemník měsíčně 90,60 Kč/m2. Za každý metr čtvereční přesahující osmdesát metrů by nájemné činilo 45,30 Kč. V bytě se sníženou kvalitou vyjde metr čtvereční na 81,54 Kč, po slevě u velkých bytů pak každý metr čtvereční »navíc« nad stanovenou plochu na 40,77 Kč.

LETOS SE NEOČEKÁVÁ ŽÁDNÝ DRAMATICKÝ VÝVOJ

Pokud jde o letošní vývoj tržního nájemného, neočekávají se žádné velké změny. Podle jednatelky Institutu regionálních informací (IRI) Milady Kadlecové poroste nájemné zejména u atraktivních bytů v žádaných lokalitách. »U standardních bytů, zejména panelových, je prostor pro růst nájemného vyčerpaný. Předpokládáme, že se výše nájemného ustálí na dnešní hladině a spíše můžeme očekávat mírný pokles,« odhaduje jednatelka IRI. Mírný růst nájemného se dá očekávat i u menších bytů, po kterých je stále velmi vysoká poptávka. Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj je u nás zhruba 920 tisíc nájemních bytů, z toho je 470 tisíc ve vlastnictví soukromých majitelů, 450 tisíc pak vlastní obce a stát.

TOMÁŠ JOHÁNEK

BUILDING NEWS

Tržní nájemné v krajských městech k 31. 12. 2012

Město Tržní nájemné (Kč/m2/měsíc) Meziroční změna (v %)
Brno 122 6,1
České Budějovice 98 4,3
Hradec Králové 101 3,1
Jihlava 90 3,4
Karlovy Vary 99 2,1
Liberec 92 1,1
Olomouc 111 5,7
Ostrava 98 1,0
Pardubice 105 1,0
Plzeň 97 7,8
Praha 136 1,5
Ústí nad Labem 91 5,8
Zlín 112 3,7

ZDROJ: INSTITUT REGIONÁLNÍCH INFORMACÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *