Deset miliard korun pro dostupné bydlení a infrastrukturu sociálních služeb? Hodily by se...

Celkem 3400 korun. To je částka, o kterou by klient s průměrnou smlouvou životního pojištění přišel z důvodu nižší výnosnosti kvůli vládou navrhovanému zdanění technických rezerv pojišťoven. Ukázal to expertní odhad České asociace pojišťoven na základě typické smlouvy životního pojištění, která je uzavřena na 22 let s pojistným přibližně 800 korun měsíčně. Pojišťovny nabízejí jiné řešení, jak státu pomoci.

Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, k vývoji situace okolo jednání o návrhu zdanění technických rezerv uvedl: „Od začátku upozorňujeme na fakt, že zdanění technických rezerv bude mít přímý dopad na budoucí výplaty klientů s životním pojištěním. Na jednoduchém příkladu průměrné smlouvy životního pojištění se ukazuje, že částka, o kterou klienti kvůli tomuto zdanění v průměru přijdou, je nezanedbatelných 3400 Kč.

Jak Jan Matoušek dále konstatoval, pojišťovny své závazky vůči klientům, zapsané v pojistných smlouvách, vždy splní. Nicméně kvůli zdanění již na počátku se o tuto částku průměrně zhorší zhodnocení prostředků. Na konci smlouvy tak dostane klient méně peněz. A tam, kde klienti investují větší částky než v uvedeném příkladu průměrné smlouvy, by pak byla ztráta zhodnocení kvůli zdanění technických rezerv ještě vyšší.

Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven peníze klientů, které jsou uloženy v rezervách, jsou specifické tím, že jsou to peníze s dlouhým investičním horizontem. Navíc jsou to peníze, které mají zůstat v České republice a máme se snažit, aby nezmizely v zahraničí. Ale také, aby se neprojedly v rozpočtu v průběhu dvou let a byly investovány do něčeho smysluplného.

Jan Matoušek k tomu dodal: "Nabízíme, aby stát zákonem stanovil, že životní pojišťovy musí prostředky odpovídající 4 procentům rezerv na životní pojištění investovat do dostupného bydlení a do výstavby infrastruktury pro sociální služby, jako jsou seniorské domovy a zařízení pro dlouhodobou péči.

Pojišťovny nejen argumentují proti zdanění prostředků na výplaty klientů životního pojištění, ale zároveň nabízejí aktivní příspěvek, jehož prostřednictvím se chtějí více podílet na budoucnosti země. Navrhované řešení by v průběhu pár let přineslo investice ve výši 10 miliard korun. Takový objem peněz by vytvořil silný impulz na trhu dostupného bydlení a sociálních služeb. „Navrhujeme  státu jednání, ještě není pozdě postavit se na stranu klientů životního pojištění. Námi navrhované řešení přinese více prostředků, než o které by stát přišel upuštěním od zdanění rezerv na životní pojištění,“ uzavřel Jan Matoušek.*

/zr/

K foto:

Jednou ze šestnácti obcí, v nichž se pro Ministerstvo práce a sociálních věcí pilotně ověřuje sociální bydlení na lokální úrovni, jsou i Křižánky na Žďársku. Jsou vůbec nejmenším sídlem, které je do projektu zapojeno.

Foto: archiv obce

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down