Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Desná fandí míčovým hrám i atletice

Městský sportovní areál v Desné patří k nejlépe vybaveným v regionu. Nabízí jedno fotbalové a čtyři víceúčelová hřiště s umělým povrchem a lehkoatletický areál či antukový kurt.

Historie sportovního areálu v Desné (3500 obyv.) v Jizerských horách se datuje od poloviny 90. let minulého století. »Původně bylo centrem škvárové fotbalové hřiště místní TJ, které sloužilo rovněž jako centrální plocha při tradiční Velké desenské pouti,« líčí tajemník MěÚ Mgr. Antonín Bělonožník.

SPORTOVNÍ VYŽITÍ BEZ HRANIC

V blízkosti hřiště začala vznikat atletická dráha, nejprve se zpevněnou antukou a poté s japexovým 300m okruhem. Škváru nahradil trávník a v blízkosti dráhy vyrostlo víceúčelové hřiště s umělým povrchem (Lano Wimbledon) pro míčové hry i tenis. Hřiště, kurt a dráha se otevřely v létě 1997.


Později se město rozhodlo vybudovat vedle atletické dráhy další víceúčelové hřiště. Jak vysvětlil tajemník, vzhledem k horskému klimatu vystřídal travnatý povrch fotbalového hřiště umělý povrch třetí generace. Celý areál dostal umělé osvětlení a přibyl v něm nový víceúčelový kurt, který se skládá z tenisového kurtu a samostatného házenkářského hřiště s brankami. Plochy slouží od podzimu 2005. Víceúčelová hřiště jsou plně vybavena, fotbalové hřiště doplňuje velká světelná tabule a v atletickém areálu se nachází také osmidráhová rovinka (100 m), sektory pro výšku, kouli a doskočiště pro skok daleký.

Náklady na atletickou dráhu a dvě víceúčelová hřiště dosáhly asi 12 mil. Kč, u fotbalového hřiště s víceúčelovým kurtem, házenkářským hřištěm a osvětlením asi 19 mil. Kč. Hradilo je město ze svého rozpočtu, ale podílela se také místní sklářská firma. Množství práce bylo odvedeno též brigádnicky svépomocí.

Areál provozuje TJ Desná a využíván je sportovními kluby z Čech i Polska, veřejností, dětmi, mládeží (konají se olympiády), podniky. Na jeho údržbu (včetně zeleně) a plat správce vynakládá město ročně 400 tis. Kč, přispívají i místní podniky. Areál je součástí Strategie rozvoje města Desná 2002-2020 a plní preventivní funkci nabídkou trávení volného času mládeže.

Městský sportovní areál v Desné nabízí kromě sportovního vyžití i krásné prostředí v podhůří Jizerských hor.

FOTO: ARCHIV MĚSTA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *