DIA hlásí: Již 5 milionů občanů využívá svoji digitální identitu

Dnes překonal počet unikátních přihlášení fyzických osob do portálů státní správy digitální identitou milník 5 milionů. Počet prostředků digitální identity v České republice neustále roste, celkově nyní přesahuje 21 milionů. Z tohoto počtu zhruba jednu čtvrtinu představují státní identifikační prostředky a zhruba tři čtvrtiny ty nestátní. Pokud uvážíme, že v ČR žije přibližně 10,8 milionu lidí a odečteme 1,8 milionu dětí a mladistvých, dostaneme 9 milionů obyvatel, kteří mohou být klienty digitálních služeb státu. A výše uvedených 5 milionů skutečných uživatelů znamená, že elektronické služby státu konzumuje již 56 % dospělých obyvatel.

Požadavky na přihlášení přes prostředky digitální identity jsou odbavovány přes portál identita.gov.cz, který provozuje Digitální a informační agentura (DIA).

Široké využívání

Řada občanů má ke svému profilu zřízeno hned několik prostředků digitální identity, nicméně typicky používají jeden či dva nejoblíbenější. Přihlášení digitální identitou je možné například na Portál občana https://obcan.portal.gov.cz, což je rozcestník ke mnoha stovkám služeb celé veřejné správy. Nejvyužívanějším státním prostředkem digitální identity je Mobilní klíč eGovernmentu, což je státní aplikace v mobilním telefonu, přičemž většinu nestátních prostředků představují prostředky vydávané bankami působícími v České republice.

„Velmi mě těší, že Česká republika patří ve využívání digitální identity mezi přední státy Evropy. Pět milionů občanů je v kontextu ostatních členských států výborný výsledek, který nás řadí, spolu se severskými státy, mezi vyspělou část Evropy. Kromě rostoucího počtu digitalizovaných služeb je samozřejmě důležité zejména to, zda je občané skutečně využívají. Proto počet unikátních identit i následný počet podání jsou klíčovými parametry, které jako zodpovědný úřad sledujeme již od roku 2018“, uvádí Petr Kuchař, ředitel DIA.

Občané mají dobré povědomí o službách státní správy, které již byly digitalizované, ale používají je logicky až tehdy, když je potřebují. Typickým příkladem je rostoucí počet požadavků o přístup do portálu DiPSy pro podání přihlášky na střední školy, který shodou okolností vrcholí tento týden. Svou digitální identitu zde využívají i ti rodiče, kteří zatím k žádnému státnímu portálu nepřistupovali a v roli klienta veřejné správy se ocitli poprvé.

 Identifikační prostředek státní

 

 Počet prostředků
Mobilní klíč eGovernmentu 1 226 000
Občanský průkaz s čipem 876 000
NIA ID (jméno, heslo, SMS) 760 000
 Identifikační prostředek soukromoprávní

 

Počet prostředků
Česká spořitelna 6 194 000
ČSOB 4 686 000
Raiffeisenbank 3 866000
Air Bank 2 662 000
ČSOB – rychlý přístup 2 613 000
UniCredit Bank 1 453000
MONETA Money Bank 1 413 000
Komerční banka 1 243 000
FIO banka 877 000
Moje ID 241 000
Partners Banka 175 000
mBank 145 000
Banka Creditas 116 000
První certifikační autorita 9 000
Moje ID s FIDO klíčem 8 000

Počet aktivovaných prostředků digitální identity k 18. 2. 2026, zaokrouhleno na tisíce, tříděno dle počtu v každé kategorii

/zr/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.