Díky iniciativě Sázíme budoucnost vysázeli Češi již dva miliony stromů

V České republice se podařilo zmapovat více jak 2 miliony stromů vysázených mimo les. Na 5,5 tisíci výsadbách se podílelo 58 073 dobrovolníků. Oznámila to Nadace Partnerství, která koordinuje výsadbovou iniciativu Sázíme budoucnost. Jejím hlavním cílem je podpořit výsadbu 10 milionů stromů mimo les.

Počet nových stromů v krajině a ve městech za tři roky narostl více jak 3,5násobně. Nejčastěji lidé sázejí listnaté druhy, vévodí duby, lípy a javory, z jehličnatých stromů jsou to borovice a modřín a z ovocných stromů třešeň.

„Nejvíce Češi sázeli aleje, celkem během 2 323 akcí. Oblíbené jsou také solitérní výsadby. Nejaktivnějšími sazeči jsou města a obce s 2 429 výsadbovými akcemi. Na obecní akce došlo také nejvíce dobrovolníků, přes 23 tisíc. Následují veřejné instituce s 1 145 akcemi, dále spolky a neziskovky s 798 akcemi,“ řekla Jaroslava Šmerdová, vedoucí iniciativy Sázíme budoucnost.

Soukromé i veřejné výsadby evidují organizátoři na www.sazimebudoucnost.cz od roku 2019. Nově výsadby přibývají také do celoevropské mapy, kde Česko výrazně převyšuje sousední státy. Celkem proběhlo 5 502 výsadeb, nejaktivnější jsou sazeči ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Nadace Partnerství ocenila Zlatým rýčem také nejúspěšnější sazeče loňského roku. Těmi se v kategorii obcí stala vesnice Lipina na Olomoucku, v kategorii zemědělců Kokořův sad, mezi spolky a občany zvítězil ČSOP Studénka, mezi školami ZŠ a MŠ Hluboké Mašůvky na Znojemsku, u veřejných institucí bodoval Státní pozemkový úřad a v kategorii firem společnost Náborář.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down