Díky IROPu mají v Brně nový moderní terminál Zvonařka

Díky podpoře Integrovaného regionální operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, se podařilo modernizovat Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně. Z Evropské unie doputovala k příjemci částka přes 74 mil. korun na obnovu přestupního terminálu.

Výjimečné nádraží, postavené v roce 1985, bylo už nutné revitalizovat. Ačkoliv se jedná o architektonický unikát, terminál Zvonařky byl před rekonstrukcí tmavým místem a chyběl mu informační systém pro cestující. Díky podpoře IROP se tak modernizovaly ocelové konstrukce pomocí nátěrů, které kromě antikorozní funkce také vizuálně prosvětlily celé zastřešení. To podtrhuje mimo jiné nové výrazné LED osvětlení.

„Špatná informovanost pro cestující je na jednom z největších nádraží republiky díky projektu už minulostí. Nový informační systém dává vědět o aktuálních příjezdech a odjezdech autobusů a navazující dopravě. Terminál nyní střeží kamerový systém a pro cestující je k dispozici funkční mobiliář. I komunikace pod zastřešením prošla revitalizací, vznikla nástupiště, která jsou pohodlnější pro nástup a výstup cestujících a podporují bezbariérovost. Celý prostor terminálu pak protíná centrální přechod pro chodce, který zároveň pro autobusy slouží jako retardér. Celým prostorem jsou vedeny barevné pásy, které zlepšují celkovou orientaci. Oblast mobility budeme prostřednictvím IROP podporovat i v programovém období 2021–2027. Pro tuto oblast je připraveno 20,3 mld. korun z EU. Vyhlášení prvních výzev proběhne v létě 2022,“ říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

U nádraží vzniklo také přes 60 parkovacích míst pro cestující, kteří přijíždějí k přestupnímu uzlu osobním automobilem. Cyklisté mohou využít cyklostojany, což je žádoucí, protože v bezprostřední blízkosti terminálu jsou dvě napojení na cyklostezky. Modernizací se tak podařilo přeměnit veřejný prostor na funkční objekt přizpůsobený současným potřebám cestujících.*

/vf/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down