Diskuse o zpoplatnění nových úseků silnic I. třídy stále pokračuje

Představitelé Svazu měst a obcí ČR se sešli s některými zástupci obcí, jejichž území je potenciálně ohroženo vytvořením alternativních tras po zavedení mýta na dalších komunikacích I. třídy. Dlouhé měsíce vedl SMO ČR diskusi s Ministerstvem dopravy ve věci rozšíření zpoplatnění komunikací I. třídy. Ministerstvo však diskusi o naplnění memoranda uzavřelo tím, že podle stávajícího právního stavu není možné stanovit nulové mýtné, lze však jednat alespoň o možnostech zmírnění dopadů.

Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl, starosta Kyjova, vyslechl obavy starostů a starostek dotčených měst a obcí. Výsledkem jednání je dohoda na zaslání dalšího dopisu ministrovi dopravy Vladimíru Kremlíkovi a předsedovi vlády Andreji Babišovi, kde svaz bude požadovat, aby šéf resortu nepodepisoval vyhlášku, která stanoví rozsah zpoplatněných úseků, k nimž SMO ČR opětovně zopakuje svá stanoviska.

Celá situace však není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá, a to nejenom z pohledu dalších kroků stran alternativních tras, ale ani ve věci potenciálního nulového mýtného. Od Ministerstva dopravy budeme požadovat jednoznačnou odpověď, na základě jakých věcných argumentů je nutno zpoplatnit nové úseky silnic I. třídy a není možné na nich stanovit nulové mýtné,“ připomněl František Lukl.

Všichni přítomní se shodli na skutečnosti, že jednotliví zástupci Ministerstva dopravy podávají různé a rozdílné informace, a proto bude svaz požadovat jasné odpovědi na celou řadu sporných otázek v dané věci.

/zr/

Ilustrační foto: archiv Ministerstva dopravy

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down