Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Dlužníkům dali šanci

Generální pardon pro neplatiče nájemného v obecních bytech vyhlásili v polovině loňského roku zastupitelé ostravského Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jak připomněla místostarostka Petra Bernfeldová, pokud neplatiči podle schválených zásad uhradili do 21. prosince 2012 základní dluh na...

Generální pardon pro neplatiče nájemného v obecních bytech vyhlásili v polovině loňského roku zastupitelé ostravského Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jak připomněla místostarostka Petra Bernfeldová, pokud neplatiči podle schválených zásad uhradili do 21. prosince 2012 základní dluh na nájemném včetně dalších nákladů vztahujících se ke konkrétní pohledávce nebo s úřadem městského obvodu uzavřeli dohodu o splátkách, byly jim prominuty poplatky z prodlení, úroky z prodlení a smluvní pokuty, které vznikly do konce roku 2011.

Proto podle místostarostky občané poctivě platící nájemné v obecních bytech nemusejí mít obavy, že by byli vůči dlužníkům znevýhodněni.

OBVOD SE CHYSTÁ SVÉ POHLEDÁVKY PRODAT

»Sociální situace mnoha obyvatel obvodu je velice špatná. Právě proto jsme se rozhodli projevit vůči nim vstřícnost a dát jim šanci zbavit se dluhů. A protože se chystáme k nepopulárnímu prodeji pohledávek, chceme dlužníkům takto pomoci,« doplnil starosta městského obvodu Jiří Havlíček.

Zájemci o prominutí pohledávek dostali k dispozici příslušné formuláře na webových stránkách městského obvodu (www.moap.cz), případně mohli kontaktovat oddělení místních poplatků a pohledávek radničního odboru financí a rozpočtu .

KRÁTCE PŘED TERMÍNEM UHRAZENO UŽ 7 MIL. KČ DLUHU NA NÁJEMNÉM

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz evidoval ke konci roku 2011 své pohledávky ve výši přes 241 mil. Kč, z toho téměř 199 mil. Kč již po lhůtě splatnosti. Nejvyšší položku z této částky činilo nájemné (71 mil. Kč), přičemž penále v souhrnu dosáhlo 108 mil. Kč. Nájemníkům se totiž jejich dluh neustále zvyšuje tím, že jim naskakují i poplatky z prodlení. Výše poplatků z prodlení přitom činí minimálně 25 Kč za každý i započatý měsíc prodlení.

Zatímco ještě do loňského 6. listopadu požádalo o prominutí penále jen 96 dlužníků – a to bylo jim prominuto v celkové výši přibližně 8,9 mil. Kč, tři dny před 21. prosincem 2012 městský obvod evidoval již 147 žadatelů o o prominutí penále. Ti uhradili zhruba 7 mil. Kč (dluh) a odpuštěno jim bylo dohromady 38 mil. Kč (penále).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *