07.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dnes je Mezinárodní den čistého ovzduší, oslavte ho též!

Mezinárodní den čistého ovzduší za modrou oblohu vyhlásilo Valné shromáždění OSN na 7. září pro posílení mezinárodní spolupráce při zlepšování kvality ovzduší a snižování jeho znečištění. Cílem tohoto mezinárodního dne je zejména zvýšení povědomí, sdílení poznatků a také hledání a podpora efektivních řešení prostřednictvím propojení různých aktérů na národní, mezinárodní a globální úrovni.

Čisté ovzduší a modrá obloha

Cílem je zvýšit povědomí o významu čistého ovzduší pro zdraví, produktivitu, ekonomiku a životní prostředí - ukázat úzkou souvislost kvality ovzduší s dalšími environmentálními a rozvojovými výzvami, jako je změna klimatu, podporovat řešení, která zlepšují kvalitu ovzduší, sdílením využitelných poznatků, osvědčených postupů, inovací a úspěšných příkladů a spojit různé aktéry pro společné národní, regionální a mezinárodní přístupy k účinnému řízení kvality ovzduší.

Patronem letošního Mezinárodního dne čistého ovzduší za modrou oblohu se stala společnost DPD, součást největší sítě balíkové přepravy v Evropě Geopost. Důvodem, proč se patronem stalo právě DPD, je jeho dlouhodobá a intenzivní práce na lepším životním prostředí a to zejména pomocí uhlíkově neutrální přepravy. Díky tomu budou v roce 2025 v Praze a Ostravě všechny vozy pod značkou DPD pouze nízkoemisní a doplní je cyklo a pěší kurýři. Společnost je také prvním globálním přepravcem s vědecky potvrzenými cíli o redukci emisí od přední nezávislé vědecké platformy SBTi.

"Jsme velmi rádi, že jsme se mohli stát patronem právě tohoto dne, protože zlepšování kvality ovzduší je jednou z našich hlavních priorit. Dlouhodobě pracujeme na tom, aby naše přeprava byla co nejekologičtější a to skutečně, nejen mediálně. Snažíme se také edukovat veřejnost, a proto je součástí naší komunikace mimo jiné i apel na zastavení greenwashingu a pomoc lidem v jeho rozpoznávání. Rádi bychom v tomto inspirovali i další společnosti a jsme otevřeni spolupráci nejen s nimi, ale také s municipalitami," říká Miloš Malaník, ředitel českého DPD.

Nejen den čistého ovzduší

Přímo se zlepšováním ovzduší pak souvisí projekt měření jeho kvality. Po Praze již přes 2 roky denně projíždí 90 dodávek DPD se speciálním m! monitorovacím zařízením. Jak jsou na tom jednotlivé ulice si pak může každý Pražan prověřit na této webové stránce. Zařízení jsou instalována také na několika desítkách budov. Za projekt byla firma oceněna v rámci žebříčku udržitelnosti.

Dalších více než 230 dnů a svátků týkajících se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den... *

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down