Dneškem počínaje se Státní fond rozvoje bydlení mění na Státní fond podpory investic. Co změna přinese obcím a městům?

Od 1. června 2020 dochází ke změně názvu Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na Státní fond podpory investic (SFPI), a to v souladu se zákonem č. 113/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb., o Státním fondu rozvoje bydlení a o změně zákona č. 171/1991 Sb., o působnosti orgánů ČR ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku ČR, ve znění pozdějších předpisů a dalších souvisejících předpisů. O tom, co konkrétně změna statutu fondu přinese pro města a obce, hovoříme v červnovém vydání Moderní obce s jeho ředitelkou Hanou Pejpalovou (na snímku). Červnové vydání našeho časopisu se ke čtenářům expeduje už dnes.

Veškeré právní vztahy vzniklé mezi Státním fondem rozvoje bydlení a jeho klienty nebo partnery nebudou nikterak dotčeny, v platnosti zůstávají veškeré dosud uzavřené smlouvy se Státním fondem rozvoje bydlení s tím, že smluvní stranou těchto smluv se s účinností ke dni 1. 6. 2020 stane Státní fond podpory investic.

Základní činnost Státního fondu podpory investic se nezmění. Fond bude i nadále poskytovat podpory na rozvoj bydlení, a to opět prostřednictvím nařízení vlády,“ uvedla ředitelka Státního fondu podpory investic Hana Pejpalová.

První program, který se nebude primárně týkat bydlení, bude podpora poskytovaná na revitalizaci brownfieldů pro nepodnikatelské využití. Z programu budou moci obce získat podporu formou dotace a zvýhodněného úvěru na revitalizaci pozemků a na nich se nacházejících staveb, které ničemu neslouží, a území je tak nevyužívané. Podpora bude nejen na revitalizaci tohoto území, ale i na výstavbu objektů pro budoucí využití, jakými jsou například školská, sportovní nebo kulturní zařízení. Tento program by měl být otevřen na přelomu letošního roku.

V obsáhlém rozhovoru pro červnové vydání Moderní obce (to se ke čtenářům expeduje již dnes) ředitelka SFPI dále mimo jiné poznamenala: "Jiné programy zatím nepřipravujeme. SFPI bude stejně jako SFRB poskytovat podpory prostřednictvím nařízení vlády. Další nařízení vlády se budou postupně připravovat podle směrování bytové a regionální politiky a politiky cestovního ruchu."

Další informace o SFPI najdete na www.sfpi.cz.

I jednotlivá vydání Moderní obce si můžete zakoupit a digitálně přečíst na: https://digi.profipress.cz/katalog/detail/moderni-obec.

Předplatit tištěnou Moderní obec  lze  na: https://www.profipress.cz/predplatne/.

/zr, red/

Na snímku: Ředitelka Státního fondu podpory investic Hana Pejpalová Moderní obci také sdělila: "Prvního června bude SFRB přejmenován na SFPI. Naše činnost se zároveň rozšíří do oblasti regionální politiky a cestovního ruchu. Postupně k nám, jak doufám, přejdou některé programy z Ministerstva pro místní rozvoj. Nástroje realizujeme na základě nařízení vlády a první již připravujeme. Další budou určitě následovat a Svaz měst a obcí ČR na přípravě bude participovat jako jedno z připomínkových míst. Obcím doporučuji, ať sledují dění, a to nejen informace ze SMO ČR, ale i na našem webu, kde o všech novinkách informujeme."

Foto: archiv SFPI*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down