Do čtyř let mají stát další dva úseky R35

Dva nové úseky rychlostní komunikace R35 by do roku 2018 měly začít sloužit v Pardubickém kraji. Jde o úsek mezi Opatovicemi nad Labem a Časy a navazující část Časy-Ostrov.

Při své zářijové návštěvě kraje to slíbil premiér Bohuslav Sobotka, který si hodně slibuje od novely zákona zvyšující ceny za výkup potřebných pozemků.

Právě problémy s výkupy pozemků byly jedním z hlavních důvodů, proč se obecně komplikuje příprava dopravních staveb zejména na silnici. Stejně tomu bylo na východě Čech. »V těchto dvou úsecích lidé přestali pozemky prodávat a objevilo se ze strany Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obrovské množství návrhů na vyvlastnění. To by přirozeně nefungovalo,« řekl premiér.

Zároveň zdůraznil, že výstavba silnice R35 je součástí programového prohlášení vlády. Měl by jí také napomoci připravovaný zákon o liniových stavbách, jehož návrh chce vláda již brzy předložit.

Výstavba nové komunikace R35, která má spojit Čechy a Moravu a vytvořit alternativu k přetížené dálnici D1, pokračuje i na severu Moravy. Na pokračování plánované rychlostní komunikace, konkrétně na silnici I/35, zprovoznilo ŘSD počátkem září jeden ze tří nových plánovaných úseků mezi Valašským Meziříčím a obcí Lešná. Stavba včetně výkupů pozemků a přípravných prací přišla na více než 700 mil. Kč. ŘSD nyní chystá stavbu dalšího úseku této vozovky i tzv. Palačovskou spojku, která napojí region na páteřní dálniční tah D1. Ředitel úseku plánování a realizace staveb ŘSD Tomáš Čížek uvedl, že třetí etapa stavby silnice Valašské Meziříčí – Lešná by měla být zahájena co nejdříve a práce na Palačovské spojce by mohly začít v roce 2017.

Výkupy pozemků pro stavbu silnic a železnic jsou jednodušší od půlky září, kdy vstoupila v účinnost novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Ta umožňuje výrazně navýšit cenu, kterou mohou majitelé zemědělských pozemků po státu požadovat. Bonus za dobrovolný prodej pozemku může vzrůst až na šestnáctinásobek původní hodnoty. »Novelou by se měla odblokovat složitá situace u řady staveb, kde se dobrovolné výkupy pozemků v podstatě zastavily, takže investorské organizace byly nuceny zahajovat vyvlastňovací řízení,« konstatoval ministr dopravy Antonín Prachař.

TOMÁŠ JOHÁNEK

BUILDING NEWS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *