Do finále soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028 postupují Broumov a České Budějovice

V Nostickém paláci, sídle Ministerstva kultury, byla v pátek 14. října vyhlášena města, která postoupila do dalšího kola výběru soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028. O nich rozhodla Mezinárodní porota EHMK v čele s Else Christensen-Redzepovic. Jsou to Broumov a České Budějovice. O vítězi se rozhodne v červnu 2023.

Akce Evropské hlavní město kultury je iniciativou Evropské unie, jejímž cílem je zdůraznit bohatství a rozmanitost evropských kultur, jejich společné aspekty i tradice a poukázat na to, že Evropa byla v průběhu dějin centrem neobyčejně bohatého a rozmanitého uměleckého rozvoje a evropská města hrála významnou úlohu při tvorbě a šíření kultury.

„Příprava na kandidaturu konkrétního města, to je několik let soustavného úsilí množství lidí. Města, která byla držiteli titulu Evropské hlavní město kultury, ovšem z tohoto titulu profitují i řadu let po jeho získání, a to třeba prostřednictvím nárůstu cestovního ruchu. Mohu uvést svou osobní zkušenost Plzně z roku 2015,“ řekl ministr kultury Martin Baxa a dodal: „Gratuluji postupujícím městům, čeká je spousta tvrdé, ale krásné práce a jsem si jist, že udělají vše pro to, aby jejich kandidatura byla skutečně úspěšná."

Titul městu není udělen na základě jeho kulturního dědictví nebo jeho aktuálních živých nabídek kultury. Je udělován na základě jeho programu do budoucnosti pro rok platnosti titulu. Úspěšná města EHMK využila titul jako katalyzátor podstatné změny v kulturním a všeobecném rozvoji města, vyvolávající trvalý kulturní, sociální a ekonomický dopad.*

/tz/

Na snímku ministr kultury Martin Baxa a předsedkyně Mezinárodní poroty EHMK Else Christensen-Redzepovic

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down