Dobře zrecyklovaná školní zahrada těší děti i učitele

Zahrada mateřské školy může být místem, kde se díky invenci architektů a umělců plní přání dětem, rodičům i pedagogům. Proměna zahrady přitom nemusí být pro zřizovatele finančně nedostupná - příkladem je MŠ Kollárova v Českém Brodě.

Zahrada prošla v minulých dvou letech revitalizací. Slavnostně otevřena byla koncem září. Proměnu iniciovaly dvě maminky z klubu rodičů a tehdejší ředitelka se záměrem vytvořit dětem hravé a inspirativní prostředí. Kromě rodičů, učitelů a dětí se do přípravy projektu zapojili zástupci města, místních zájmových a neziskových organizací i firemní dobrovolníci.

ŠETRNĚ A S DŮVTIPEM

Obnovu zahrady podpořila grantem 2 miliony Kč z programu Zahrada hrou Nadace Proměny, která navíc zajistila i hmotné dary za téměř 300 tis. Kč. Částkou 200 tis. Kč přispělo město Český Brod. V projektu však sehrála nezanedbatelnou roli také vynalézavost tvůrců i pomoc řady dobrovolníků.

Architekti Michal Fišer a Štěpán Špoula se ve svém návrhu snažili o finanční i ekologickou šetrnost, a proto co nejvíc uplatnili princip recyklace. Nově přetvořili některé původní herní prvky, zachovali perspektivní dřeviny, při stavbě využili místní materiál. Např. betonové dlaždice ze starých chodníčků byly použity jako základové pilíře dřevěných truhlíků kolem teras nebo jako suché zdivo opěrné zídky, která zároveň funguje jako posezení. Nevyhovující ocelové průlezky ze 70. let po úpravě slouží jako chýše na hraní, ukazatel apod.

PROSTOR, HRY A INSPIRACE

Tvůrci chtěli poskytnout dětem podněty ze skutečného světa. Hojně využívali zejména přírodní materiály a při vegetačních úpravách vytvořili místa, jež vyžadují péči malých zahradníků. Zahrada skrývá mnoho různých zákoutí, odpočinkovou zónu, užitkovou zahrádku s vyvýšenými záhony a ovocnými stromy, přírodní dílnu či borový hájek.

Pod velkým dubem v prostoru nazvaném Hatina se děti mohou schovat v komůrkách bludiště z proutí. V zimě se dá sáňkovat z malého svahu, v parných letních dnech přináší osvěžení tzv. mlhoviště (štěrková plocha s dřevěným kmenem se zabudovanými vodními tryskami).

Atmosféru zahrady dotvářejí originální herní prvky od výtvarníka Lukáše Gavlovského. Pozornost poutají např. slaměný domek se zatravněnou střechou a zvukovod, který propojuje několik dutých kmenů podzemními trubkami a funguje jako telefon. Jedno z pískovišť je stylizováno do podoby hnízda s vejcem a navazuje na něj lanová opičí dráha, další dvě dostala obrubu z nepravidelných akátových fošen a doplňují je pískovcové bloky.

Při procházce proměněnou zahradou si na každém kroku uvědomíte, že skutečně záleží na tom, v jakém prostředí naše děti vyrůstají. (Více na www.portalpromen.cz.)

DAGMAR LOUBALOVÁ

Nadace Proměny

Slaměný »Domek« slouží jako skrýš.

Betonové dlaždice ze starých chodníčků posloužily coby základové pilíře truhlíků.

Zákoutí »Lesík« patří k nejoblíbenějším.

FOTO: ARCHIV NADACE PROMĚNY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *