Dobrovolní hasiči z Bedřichova u Jihlavy trénují také dorost

Statutární město Jihlava má čtyři jednotky dobrovolných hasičů. Sbor dobrovolných hasičů Bedřichov je z jihlavských jednotek jediný, který vede mladé hasiče. Přibližně dvacet dětí v širším věkovém rozpětí se schází minimálně dvakrát týdně a trénují svoji houževnatost.

Kromě bedřichovských dobrovolných hasičů tvoří další jihlavské jednotky také dobrovolníci z Pístova, Zborné a Heroltic. „V současné době je v naší jednotce 22 výjezdových hasičů, každý musí projít základním školením, které je dále rozšířeno o kurzy dýchací techniky, strojníka, velitele družstva či obsluhy motorové pily,“ uvedl Marek Zemín, starosta SDH Bedřichov.

Dobrovolné hasiče lze v Jihlavě vidět také při větších společenských akcích, například na Masarykově náměstí nebo při zápasech na stadionu FC Vysočina, kde drží požární dozor. Na rozdíl od profesionálních hasičů, kteří musí na zásah vyjet do dvou minut, mohou ti dobrovolní vyjet až do deseti minut, a to pouze pokud jsou krajským operačním střediskem vyrozuměni.

Sbor dobrovolných hasičů Bedřichov i v letošním roce trénuje mládež na hasičské soutěže. Jednou ze soutěží, na kterou se aktuálně připravují, je TFA (Toughest Firefighter Alive, volně "nejtvrdší hasič na světě"). A dětem se to daří – na soutěži TFA Junior ve Žďáru nad Sázavou získaly v různých věkových kategoriích první, druhé i třetí místo.

„TFA má základy v Americe, kde je hasič symbolem toho nejsilnějšího a nejtvrdšího člověka. Tréninky jsou tedy hodně zaměřené na posilování. Zároveň ale simulují zásahovou činnost, takže se třeba i běhá s hadicí nebo přes překážky,“ doplnila bývalá vedoucí mládeže Gabriela Bartáková.

„Pro přípravu na TFA využíváme většinou  zimu, protože je koncipovaná jako kruhové tréninky, které se dají dělat ve vnitřních prostorách. V teplejších měsících s dětmi cvičíme venku třeba požární útoky, které jsou součástí hry Plamen, nebo štafety na šedesát a sto metrů,“ doplnila Gabriela Bartáková.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down