Dobrovolníci opět budou držet rytmus s Čistou řekou Sázavou. Přidáte se?

Zajímáme se o místa, kde žijeme? Víme proč? Jdeme příkladem ostatním? Odpovědět na tyto i další otázky se pokusí tradiční jarní úklid jedné z nejnavštěvovanějších českých řek známý jako Čistá řeka Sázava. Pod heslem „Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou“ letos od 6. do 8. dubna dobrovolníci už potřinácté sesbírají vše, co do přírody nepatří.

Už třináct let ‚držíme rytmus‘ s Čistou řekou Sázavou. Uklízet nám pomáhají nejen skalní příznivci, ale každoročně také řada nových dobrovolníků. A vždy se objeví nové nápady, které akci posunou dopředu. Loni například dobrovolníci na jednom úseku sesbíraný odpad ještě třídili. Byla bych moc ráda, kdyby se k nim letos přidali další,“ vyzvala manažerka projektu Čistá řeka Sázava Denisa Cibulková z pořádající společnosti Posázaví o. p. s.

Řeka Sázava se bude pátým rokem uklízet už od pramene až po soutok s Vltavou, tedy v délce zhruba dvě stě kilometrů. Projekt už dávno není jen honbou za tunami odpadků, těch v posledních letech pomalu ubývá, na druhou stranu ale stále přibývá těch, kterým místa, kde žijí, nejsou lhostejná. Projekt tím získal nový smysl – pomáhá měnit myšlení lidí ve prospěch přírody a nás samotných.

Oslavou řeky Sázavy a všech, kterým není příroda lhostejná, pak bude celodenní festival Drž rytmus, který se uskuteční v rámci projektu Čistá řeka Sázava 12. května v Týnci nad Sázavou. Festival nahradí tradiční Večer pro dobrovolníky. Nabídne zábavu i prostor pro setkání všech, kteří se zajímají a starají o své okolí. „Chceme pozvat i účastníky podobných akcí, kterých v republice přibývá,“ dodala Denisa Cibulková.

Jedním z výstupů projektu Čistá řeka Sázava budou letos také pracovní listy pro předškoláky a děti prvního stupně základní školy. Prostřednictvím malovaných příběhů, jimiž je budou provádět vydra, mlok, ledňáček a volavka, se seznámí se zákonitostmi přírody i koloběhem života. „Vyprávějící“ obrázky by měly nejen vzbudit zájem dětí o okolí a odpovědět jim na jejich „proč“, ale také podpořit jejich fantazii.

Projekt Čistá řeka Sázava je nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, z příspěvku sponzorů a dalších dárců. V prvních ročnících se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Spolu se společností Posázaví o. p. s. akci organizují místní akční skupiny Lípa pro venkov z. s., Královská stezka o. p. s. a Havlíčkův kraj o. p. s. S úklidem více než 200 kilometrů řeky Sázavy a jejích přítoků loni pomáhalo na 2800 dobrovolníků, kteří sesbírali téměř 39 tun odpadků.*

Kontakt pro další informace: Denisa Cibulková, manažerka projektu Čistá řeka Sázava, tel.: 608 702 061, e-mail: cibulkova@posazavi.com.

/zr/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down