01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domov respitní péče

Pardubické občanské sdružení SKP-CENTRUM v současné době připravuje zajímavý a prospěšný projekt - Dům respitní péče Horní Jelení. Původním nositelem záměru bylo město Horní Jelení (s 1832 obyvateli), které již v roce 2001 nechalo zpracovat kompletní stavebně-technickou dokumentaci pro výstavbu...

Pardubické občanské sdružení SKP-CENTRUM v současné době připravuje zajímavý a prospěšný projekt - Dům respitní péče Horní Jelení. Původním nositelem záměru bylo město Horní Jelení (s 1832 obyvateli), které již v roce 2001 nechalo zpracovat kompletní stavebně-technickou dokumentaci pro výstavbu domova důchodců. Svoji představu však pro nedostatek finančních prostředků nemohlo uskutečnit. Proto začalo spolupracovat s občanským sdružením a Pardubickým krajem. Předpokladem jejich úzké a kvalitní součinnosti je především fakt, že v obci již stojí dva pečovatelské domy, jejichž provozovatelem je občanské sdružení SKP-CENTRUM. K pokračování spolupráce přispěla i cena místních pozemků určených pro výstavbu, která je daleko nižší než v blízkých Pardubicích. Navíc dojezdová vzdálenost do Horního Jelení je z větších sídelních center vcelku zanedbatelná.

Popisovaný záměr hned od počátku podpořil Pardubický kraj. Podle jeho radního Miloslava Macely, který odpovídá za sociální věci, neziskový sektor a cestovní ruch, zprvu tím, že nejdříve finančně zajistil přípravu projektu domu respitní péče, poté při jeho samotném hodnocení. Byl zpracován na vysoce profesionální úrovni a se všemi náležitostmi.

Zahájení projektu se předpokládá letos v září. Po jeho dokončení poskytne Domov Simeon (název pochází z Bible) dvaceti seniorům respitní péči, tj. péči v některých obdobích, kdy se o ně nebudou moci postarat jejich rodinní příslušníci. Bude to tedy domov s přechodným ubytováním, které může trvat pouze osm týdnů v roce.

Podobné zařízení zřizované Charitou existuje v regionu již v Litomyšli, několik lůžek mají též některé další sociální instituce, ale kapacita zdaleka nepokrývá poptávku. Proto se očekává, že služby vznikajícího zařízení budou využívat klienti z Pardubic, Hradce Králové, Vysokého Mýta atd.

Dokončení Domova Simeon je stanoveno na konec roku 2008. Pozitivní je, že se podařilo předem zabezpečit průhledné finanční zajištění výstavby. Náklady by měly dosáhnout zhruba 22 milionů korun. Téměř 90 % veškerých rozpočtových příjmů poskytly tzv. norské fondy. Pro ně platí povinnost finančního zajištění akce ze dvou dalších zdrojů. SKP-CENTRUM vyřešilo tuto podmínku úvěrem, přibližně dva miliony korun poskytne Nadace Věry Třebické-Řivnáčové, zbytek dofinancují sponzoři. Je tedy oprávněná naděje, že tolik potřebný projekt bude včas dokončen.

Miloš Charbuský
Jan Stejskal

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down