Dopady dvou covidových let pomáhá Česku mírnit evropská podpora

Dva roky po vypuknutí globální koronavirové pandemie, která paralyzovala svět, vyžádala si mnoho lidských životů a způsobila ekonomické ztráty, se musíme vyrovnávat s ekonomickými i společenskými dopady. Ke zmírnění hospodářských potíží významně přispěly finance Evropské unie.

„Díky podpoře z nástroje REACT-EU se pořídí například 291 vozů pro zdravotnickou záchrannou službu, 422 dalších vozidel pro reakci na mimořádné události pro policii a hasiče, 2097 nových lůžek nejen pro pacienty s onemocněním covid-19 nebo s podezřením na onemocnění covid-19 a dále bude podpořena modernizace či vybudování laboratoří ve třiatřiceti zdravotnických zařízeních. Složky IZS získají 41 nově postavených nebo modernizovaných stanic a 1285 setů nové techniky. Podporu získalo i 252 zařízení pro poskytování sociálních služeb a sociální práci,“ říká náměstek evropských a národních dotací Zdeněk Semorád.

Evropská komise už v roce 2020 vyčlenila pro Českou republiku 29 miliard korun v rámci finančního balíku Pomoc při oživení pro soudržnost a území Evropy, známého pod zkratkou REACT-EU. Jednalo se o první injekci do ekonomiky členských států EU k posílení kapacit při zotavení z krize a k zelenému, digitálnímu a odolnému oživení ekonomiky.

Integrovaný regionální operační program (IROP) byl vybrán k tomu, aby pomohl rozdělit finanční prostředky poskytnuté z REACT-EU. Právě díky dlouholetým zkušenostem a dobré přípravě patří Česká republika v čerpání této finanční podpory mezi nejúspěšnější evropské země. Všechny projekty je třeba dokončit do konce roku 2023.

Devětadvacet miliard korun, které získala Česká republika, byly určeny na zdravotnictví, integrovaný záchranný systém (IZS) a projekty nízkoenergetické sociální infrastruktury. V současnosti už získalo podporu 320 projektů za 26,5 miliard korun. Největší podíl patří zdravotnictví se 140 projekty za téměř jednadvacet miliard. Hasiči a záchranáři zatím realizují 62 projektů za 4,2 miliardy, 33 projektů za 890 milionů bylo určeno na rozvoj infrastruktury hygienických stanic a rozvoj laboratorních kapacit, mimo jiného i pro PCR testování. Podporu nízkoenergetické sociální infrastruktury získalo zatím 85 projektů za 478 milionů.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down