Dopravní podnik města Brna vyzkouší v MHD elektrobus

Až do začátku března bude cestující po Brně vozit elektrobus SOR NS 12 electric. Dopravní podnik města Brna si jej od výrobce zapůjčil k otestování.  Poprvé vyjel 1. února. V létě se pak do Brna na měsíc znovu vrátí.

 

„Město Brno a Dopravní podnik města Brna podporují elektromobilitu i alternativní pohony. Ekologizace dopravy je jedním z kroků programu Připrav Brno, kterým chceme docílit snížení skleníkových plynů ve městě. Díky tramvajové a trolejbusové dopravě jezdí dvě třetiny vozového parku dopravního podniku na elektřinu, polovina autobusů na zemní plyn. Ekologický pohon tak mají čtyři pětiny brněnského vozového parku MHD. Stále se snažíme jít kupředu, aktuálně testováním elektrobusu, ve druhé polovině roku pak autobusu na vodíkový pohon,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Situaci na trhu s elektrobusy dlouhodobě sledujeme. Bohužel dosavadní nabídka nesplňovala technické parametry, které pro městskou hromadnou dopravu vyžadujeme. Pro provoz našich linek bychom potřebovali vozy, které na jedno nabití ujedou 250 až 400 km. U elektrobusu SOR NS 12 výrobce udává 170 km, čili vozy s těmito parametry by bylo možné využívat na krátkých linkách, dělených službách nebo bychom museli zajistit jejich dobíjení na konečných stanicích,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

 

Testovaný vůz je elektrickou alternativou naftových autobusů SOR NS 12, kterých Dopravní podnik města Brna nakoupil v roce 2020 celkem 20 kusů a letos jich pořídí dalších 31. Zeleno-černý elektrobus se bude dobíjet ve vozovně Komín, která je nejlépe vybavena . Nejčastěji se s ním cestující setkají na linkách 32, 37 a 67, na kterých dopravní podnik prověří i jeho jízdní vlastnosti v kopcovitém terénu. Autobus se znovu na měsíc do Brna vrátí v létě.

Po měsíčním testování dopravce jeho provoz vyhodnotí. Pokud by se osvědčil, byly by vozy tohoto typu možnou alternativou do budoucna. „Současná situace na poli energií kvůli vysokým cenám rozvoji elektromobility příliš nepřeje. Chceme být připraveni a pokud by se objevila vhodná dotační příležitost, zvažovali bychom investici právě do elektrobusů. Stávající podmínky jsou pro nás z ekonomického hlediska bohužel nereálné,“ dodal Havránek.

Cena jednoho elektrobusu se pohybuje mezi 10 až 13 miliony korun, naftové autobusy vyjdou na polovinu. Dopravce musí navíc počítat s nákupem dobíjecích stanic, které se pohybují v milionech korun. Běžné dobíjení autobusu trvá 7 hodin, díky rychlodobíjecím stanicím je možné dobu zkrátit až na 1 hodinu.

Autobus SOR NS 12 electric je 12metrový třídveřový vůz, který nabízí 33 míst k sezení na celoplastových sedadlech s čalouněnými podsedáky. Je nízkopodlažní a plně klimatizovaný. Řidiče potěší dobrý rozhled z kabiny a odpružená vyhřívaná sedadla s loketními opěrkami.*

Mgr. Hana Tomaštíková, tisková mluvčí DPMB

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down