Dopravu v Chotěboři vyhodnocuje mapová aplikace vyvinutá na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické

Přesné, rychlé a graficky přehledně zpracované informace poskytuje mapová aplikace monitoringu dopravy, kterou pro Chotěboř na Havlíčkobrodsku vyvinuli na Katedře stavebnictví Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

„Mapová aplikace je založena na analytickém modulu AMG, který představuje efektivní a moderní nástroj pro sledování dat. Obsluha práce s daty je nenáročná a intuitivní,“ říká Michal Kraus, hlavní řešitel a vedoucí katedry stavebnictví VŠTE.

Aplikace umožňuje analýzu průjezdů a tranzitů městem v intervalu od 5 minut až do 10 hodin. Data mají podobu grafů a lze je filtrovat podle denní doby a dnů, státní příslušnosti vozidla nebo podle místa vjezdu a výjezdu do města. „Získáváme užitečný podklad pro další jednání o dopravě. Ať už jde o obchvat, parkování, ale i budování či úpravy tras pro cyklisty a pěší. Tedy i chodníky, přechody nebo komunikace,“ vysvětluje Ondřej Kozub, starosta Chotěboře.

Díky projektu vznikly i dva dokumenty. První hodnotí možné zavedení MHD ve městě včetně posouzení trasy a návrhu jízdních řádů, druhý mapuje potřeby mobility seniorů. Jeho součástí se stalo i dotazníkové šetření radnice mezi obyvateli. „Konkrétní návrhy a doporučení z projektu postupně vyhodnotíme a využijeme pro další rozvoj města a zlepšení dopravní bezpečnosti, což se bez kvalitnějšího přístupu k plánovaným projektům neobejde. Máme priority, ale bude záležet na finančních možnostech, kdy a která opatření prosadíme a realizujeme,“ dodává starosta.

Informace po městě sbírá sedm kamer s centrálním řízením, rozmístěných loni na hlavních příjezdových trasách. V současnosti aplikace nabízí dopravní data od května do července, kdy registruje více než 1,2 milionu průjezdů.

Moderní aplikace vznikla ve spolupráci se společností TKP GEO v rámci projektu Bezpečná města pro chodce a seniory, vyhlášeném Technologickou agenturou ČR. K dispozici je volně na webu amg.vstecb.cz/doprava-chotebor/.

„Samosprávy tak mohou poměrně snadno zkoumat dopravní mobilitu na svém území a získat relevantní informace pro řešení vznikajících problémů. Zvláště v sídlech, kde nemají vlastní městskou hromadnou dopravu,“ poznamenává Michal Kraus.

Analytický modul AMG, který využívá zaznamenaná a optimalizovaná data z kamerového systému, reaguje na požadavky samospráv a jejich odborů. „Kromě dopravní analýzy ho lze využít i k prezentaci a analýze demografických dat, kriminality, občanské vybavenosti i třeba odchytu toulavých zvířat,“ uzavírá Robert Šinkner, ředitel TKP GEO. Aplikaci je možné přizpůsobit i pro jiná města nebo instituce řešící podobné problémy.*

/zr/

Na snímku: Sladovnická ulice v Chotěboři patří do památkové zóny. Radnice v ní řešila nejen dopravu a chodníky, ale i přilehlé prostranství.
foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down