Dotace na opravy místních komunikací by měly rozdělovat kraje – nikoliv stát, míní hejtmani

Požadavek systémově navyšovat finance pro zdravotníky, podpora navýšení platů školských pracovníků a odmítnutí zpoplatnění silnic I. třídy. Nejen nad těmito otázkami se dnes sešla Rada Asociace krajů České republiky ve Františkových Lázních.

Hejtmani na dnešním jednání přijali Memorandum o systémovém financování navyšovaní platů a mezd zdravotnických pracovníků. „Pro rok 2018 požadujeme garanci desetiprocentního navýšení platů zdravotníků prostřednictvím úhradové vyhlášky. Společně s hejtmany se zavazujeme, že veškeré peníze, které obdržíme, dostanou všichni krajští zdravotní pracovníci včas,“ prohlásila po podpisu memoranda předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Zástupci Asociace krajů ČR a Ministerstva zdravotnictví se sejdou ke společnému podpisu memoranda v pondělí 2. října.

Směrem k Ministerstvu financí dnes kraje vyslaly zásadní apel s žádostí o převedení dotačních titulů pro místní samosprávy ze státu na kraje. „Asociace krajů zastává názor, že kraje jsou tvořeny městy a obcemi, a proto nejlépe znají místní podmínky a problémy. Proto vyzýváme ministra financí, aby dotační prostředky na opravy místních komunikací převedl do správy krajů, a za to nabízíme padesátiprocentní finanční spoluúčast, kterou přispějeme z krajských rozpočtů,“ uvedla Jana Vildumetzová a dodala: „Znamená to, že pokud bychom na opravy místních komunikací obdrželi například 300 milionů korun, vynaložíme úplně stejnou částku ze svého.

Kraje společně s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým podepsaly dodatek k Memorandu o spolupráci s hospodářskou komorou z roku 2015. Rozšíření zahrnuje odmítavé stanovisko ke zpoplatnění silnic I. třídy a podporu úsilí o nastolení rovnováhy na trhu práce související s nedostatkem pracovních sil. „Kraje jednoznačně nesouhlasí se zpoplatněním 960 kilometrů silnic I. třídy. Pokud by k němu mělo dojít, budeme požadovat kompenzaci z výběru mýta na ničené silnice II. a III. tříd,“ okomentoval podpis dodatku k memorandu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Mezi hejtmany panovala jasná shoda také v otázce navýšení platů učitelů. „Podporujeme oprávněné požadavky na navýšení platů všech pracovníků ve školství, to znamená učitelů, akademických pracovníků i technického personálu, a to od 1. listopadu,“ uzavřela předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová.*

Příští zasedání Rady Asociace krajů se uskuteční 27. října v Praze.

/tz/

 

Na snímku:

Členové Rady Asociace krajů ČR po přijetí společného Memoranda o systémovém financování navyšovaní platů a mezd zdravotnických pracovníků

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down