Vložil
Kategorie:
Různé
Štítky:

Dovolená v tuzemsku, to je současný trend. Důvodem jsou finance

Nejžádanějším dárkem je pro Čechy dovolená. V rozporu s tímto přáním je ovšem skutečnost, že téměř polovina lidí plánuje strávit letošní dovolenou doma (47 %), a to především z finančních důvodů. Pokud se Češi na dovolenou chystají, dávají přednost tuzemským destinacím (25 %). Jenom 14 % Čechů hodlá letošní dovolenou strávit v zahraničí. Tyto závěry vyplývají z mezinárodního průzkumu agentury GfK pro společnost Provident Financial, kterého se zúčastnilo přes 9 tisíc respondentů, z toho tisícovka pocházela z Česka. Z evropských zemí průzkum dále probíhal na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Litvě.

Být o dovolené doma plánují ve velké míře také Slováci, Poláci či Maďaři, zatímco Rumuni a Bulhaři již tradičně upřednostňují dovolenou v jedné ze svých domácích destinací. Co se týče Čechů, trend trávit dovolenou v tuzemsku není nijak nový. „Závěry letošního průzkumu do velké míry kopírují předchozí roky. Zhruba polovina lidí tradičně zůstává o dovolené doma, přičemž alespoň část dní stráví například na jednodenních výletech, v akvaparcích a dalších místech v dojezdové vzdálenosti od svého bydliště, které lze jednorázově navštívit a přitom finančně příliš nezatížit rodinný rozpočet,“ komentoval výsledky manažer zákaznického výzkumu Providentu Josef Macák.

Z dlouhodobého srovnání pak vyplývá, že zhruba čtvrtina lidí dává přednost dovolené v Česku, a to především ze tří hlavních důvodů: nižší finanční náklady, dále stále rozšířenější názor, že v tuzemsku je spousta krásných míst, které stojí za to navštívit, a v posledních dvou letech se k tomu přidává i vzrůstající obava z bezpečnostní situace v dříve populárních destinacích. „Země jako Egypt či Řecko již nejsou považovány za tak bezpečné jako v minulosti, důsledkem čehož roste zájem strávit dovolenou v Česku,“ dodal Josef Macák.

Třetina lidí si na dovolenou šetří

Čistě z finančních důvodů letos na dovolenou nepojede 36 % Čechů. Z vlastních úspor dovolenou pokryje třetina, dvě procenta lidí si pak plánují vzít půjčku od finanční instituce a procento lidí pak o půjčku požádá své příbuzné či známé. Co se týče plánovaných výdajů, 30 % Čechů se domnívá, že za dovolenou utratí stejnou částku jako loni, pětina chce investovat méně. Vyšší částku než loňský rok pak hodlá vynaložit 7 % lidí. Necelá polovina pak ještě není rozhodnuta, kolik peněž do letošní dovolené investuje. „Ze zkušeností víme, že lidé mají tendenci podhodnocovat částku, kterou za dovolenou utratí. Na počátku plánovaný rozpočet většinou překročí minimálně o polovinu,“ uvedl Josef Macák.*

TZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *