DPI končí za několik týdnů, tisícům domácností může hrozit odpojení od energií

Loni 15. října ukončila dodávky elektřiny největší skupina alternativních dodavatelů v České republice, Bohemia Energy. Po jejím pádu se v režimu dodavatele poslední instance (DPI) ocitlo 900 tisíc domácností a podniků. Více než 97 % z nich si už našlo nového dodavatele a přešlo na standardní produkty. Těm zbývajícím, kteří stále vyčkávají u DPI, ale nezbývá mnoho času. Jak totiž upozorňuje Energetický regulační úřad (ERÚ), dodávky poslední instance skončí za několik týdnů.

Režim DPI slouží k zajištění náhradních dodávek energií, pokud svou činnost ukončí kterýkoliv dodavatel. Od října loňského roku úspěšně prošel dosud nejtěžší zatěžkávací zkouškou, když musel obsloužit rekordní počet spotřebitelů. Energetický zákon však zároveň omezuje dobu, po kterou je tato záchranná síť aktivní, na šest měsíců. Do konce této lhůty musejí všichni zákazníci z „nouzového“ režimu odejít, tzn. najít si běžného dodavatele a podepsat s ním smlouvu. Ti, kteří by termín zmeškali, se dopustí neoprávněného odběru, který následně povede až k odpojení jejich odběrného místa od energií.
Spotřebitelům, bývalým zákazníkům společností ze skupiny Bohemia Energy, kteří ještě od DPI odebírají elektřinu, skončí režim „záchranné sítě“ 14. dubna 2022. U plynu to bude o tři dni později, 17. dubna 2022.
Termíny se však krátí i těm, jimž v minulém roce dodávky ukončily další společnosti. Kompletní přehled jednotlivých režimů DPI je k dispozici na webových stránkách ERÚ, viz: ERÚ - Seznam dodavatelů, kteří ukončili činnost - Detail článku (eru.cz)
Na webu úřadu jsou pak dostupné také často kladené dotazy, které ERÚ nejčastěji řeší se spotřebiteli v souvislosti s DPI, vč. informací užitečných při změně dodavatele, viz: ERÚ - Často kladené otázky – skončil Váš dodavatel energie? - Detail článku (eru.cz). Lidem, kteří se kvůli pádu dodavatelů ocitli v tíživé sociální situaci, pomocnou ruku navíc nabízejí také úřady práce. Energetický regulační úřad navázal spolupráci i se Svazem měst a obcí ČR, jehož členové se kromě poradenství snaží sehnat „v terénu“ spotřebitele, kteří jsou z jakéhokoliv důvodu nekontaktní a dodavatelům se s nimi nepodařilo spojit ani po několika měsících. Právě ti mohou být nejvíce ohroženi blížícím se odpojováním.
Jestliže energie stále odebíráte od DPI, jedinou dobrou radou je, abyste co nejrychleji přešli na standardní produkt. Teď už nejde jen o vysoké ceny dodávek od DPI, o energie byste brzy mohli přijít úplně. Několik dní vám zabere ještě výběr nového dodavatele a také to, než si vás tento dodavatel převezme. Teď už skutečně není nač čekat,“ doporučuje předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček a připojuje: „Zároveň bych tímto chtěl znovu požádat o to, aby se lidé rozhlédli kolem sebe, jestli někdo z jejich rodiny či blízkého okolí nemůže mít podobný problém.“*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down