Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Dunaji pomáhají také vodní sekačky

Rakouská metropole Vídeň se stará o oblast starého ramene Dunaje zvanou Alte Donau, jež je přírodním bohatstvím města a má současně významnou rekreační funkci. Počátek péče spadá do roku 1875, kdy byla dokončena regulace toku.

Krekreaci veřejnosti slouží oblast Alte Donau od roku 1907, kdy bylo otevřeno první plážové koupaliště »Gänshaufen«. Dnes na koupání dojedete metrem nebo na kole po cyklostezkách. Kvalita vody je vysoká a město na ni velmi dbá. Vidět je až do hloubky čtyř metrů. »V sezoně měříme v oblasti Alte Donau kvalitu vody na sedmi místech – hodnoty měření byly v posledních letech vynikající,« uvádí Gerald Loew, vedoucí magistrátního oddělení vídeňských vod.

CÍLENÝ MANAGEMENT VODNÍCH ROSTLIN

Pro dosažení dobré kvality vody jsou důležité vodní rostliny, tzv. makrofyty. »Působí jako biologický filtr – váží živiny, redukují kalení vody a zajišťují jasný pohled do vody,« říká Karl Donabaum, odborník na vodu a jednatel DWS Hydro-Ökologie, který se o projekt řadu let stará. Vídeňský magistrát podporuje vysazování nízkých druhů vodních rostlin už několik let.

Tyto, tzv. parožnatkovité rostliny (Characeae) vytváří v Alte Donau optimální podmínky, protože ubírají místo vyšším druhům rostlin a na vodní dno proniká více světla. Sanační program v oblasti začal v roce 1996 a již od počátku počítal se znovuusídlením nízkých vodních rostlin. První úspěchy se dostavily v roce 2002.

Za účelem regulace a péče o vegetaci pod hladinou Dunaje se provádějí pravidelné odborné kontroly. Podle jejich výsledků se rozvrhne nasazení sekacích lodí. Dlouhodobým cílem je etablovat nízké rostliny v oblasti Alte Donau natolik, aby sekání nebylo vůbec nutné. Koncept cíleného kosení umožňuje nerušený provoz lodí, rekreaci veřejnosti a zamezuje poničení stavu vegetace. Pokos je důležitý, neboť ekosystému mohou být kvůli výšce rostlin odepřeny živiny. Sekací lodě se využívají asi 10 let.

NOVINKY: PROSTOR PRO REKREACI A EKO ZÓNY

Alte Donau představuje 1,5 km2 vodní plochy pro plavání, plachtění, surfování, ale i rybaření. Návštěvníci mají k dispozici 11 veřejných plováren a volnočasových zařízení, náplavky a prámy, dvě jachtařské a surfařské školy, půjčovnu lodí, elektročlunů, šlapadel, plachetnic, kánoí a kajaků. Využít mohou i gastronomické zázemí s venkovními zahrádkami, promenádu s cestami pro pěší a cyklisty či zóny pro psy.

Nově upravený břeh u mostu Kagraner Brücke nabídne letos nové relaxační terasy, náplavku a další hezké možnosti ke koupání. Díky rákosí je také ekozónou, jež je domovem mnoha druhů živočichů a rostlin. K dispozici je i tribuna a cíl pro veslaře. Mobiliář (sezení a stoly) je ukotven přímo v zemi. A co projevy vandalismu? »Po celé Vídni se o osvětu starají »Waste Watchers« ze 48 oddělení magistrátu, kteří se snaží posilovat osobní odpovědnost občanů za čistotu,« vysvětluje Lisbeth Rudy z oddělení vídeňských vod. »Hlídky provádějí cílené kontroly, a proto v posledních letech zaznamenáváme méně případů znečišťování veřejného prostoru.«

VELKÁ VÝZVA PRO PLÁNOVÁNÍ

Plánování v celé oblasti kolem vodního toku je slovy Brigitte Hozangové, krajinné projektantky a odbornice na vodní krajinu, velkou výzvou: »Velkou pozornost věnujeme péči o přirozený rozvoj břehu. Oblast Alte Donau je ukázkovým modelem kombinace velkého nasazení při udržování kvality vody, ochrany přírody a péče o rekreační zónu Vídně.« O náklady na údržbu této oblasti se dělí několik magistrátních oddělení a městských částí. V rámci pravidelných vídeňských úklidových akcí se může i v oblasti Alte Donau zapojit veřejnost.

Tzv. sekací lodě využívá rakouská metropole pro regulaci vodní vegetace již 10 let.

Staré rameno Dunaje je v létě rájem plachetnic, veslařů, rybářů a v zimě bruslařů.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *