01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dva programy, které se často zaměňují

Program LEADER ČR: Je programem českým, tzn. alokace na tento program je ze státního rozpočtu. Dále je to program doplňkový k Opatření IV.1.1 Místní akční skupina v Programu rozvoje venkova ČR 2007-2013. Toto opatření se někdy nazývá "evropský Leader" a veřejnost to často mate. V roce 2008 činí...

Program LEADER ČR: Je programem českým, tzn. alokace na tento program je ze státního rozpočtu. Dále je to program doplňkový k Opatření IV.1.1 Místní akční skupina v Programu rozvoje venkova ČR 2007-2013. Toto opatření se někdy nazývá "evropský Leader" a veřejnost to často mate. V roce 2008 činí alokace na tento program 50 milionů korun. Protože se přihlásil malý počet MAS, nebudou tyto finanční prostředky zcela vyčerpány. Příjem žádostí pro tento program je vždy jen jednou v roce. Letos v srpnu bylo vybráno sedm úspěšných MAS: Vizovicko Slušovicko, o. s., Serviso, o. p. s., Severní Chřiby a Pomoraví, o. s., Sdružení Západní Krušnohoří, Turnovsko, Dolní Morava, o. s., Mohelnicko, o. s.

Místní akční skupiny, které žádají o podporu v programu LEADER ČR, musí předložit kromě žádosti i tzv. záměr místní akční skupiny. Ve svém záměru uvádějí, jak chtějí uskutečnit svoji strategii, na co se ve svém regionu zaměří atd. Osnovu záměru je možné najít na webových stránkách ministerstva zemědělství (www.mze.cz), v sekci Národní dotace, záložka LEADER ČR 2008. Jakmile je žádost místní akční skupiny doručena a projde tzv. administrativní kontrolou, je předána hodnotitelské komisi k posouzení. Hodnotitelská komise hodnotí jednotlivé Záměry podle preferenčních kritérií, která jsou uvedena v Pravidlech programu LEADER ČR. Pokud je MAS úspěšná, obdrží Rozhodnutí o poskytnutí dotace a může ve svém území působnosti vybírat projekty jednotlivých žadatelů. Žadatelem může být právnická osoba, nezisková organizace, obce atd.

Opatření IV.1.1 Místní akční skupina v Programu rozvoje venkova: V tomto opatření proběhlo už první kolo příjmu žádostí. Bylo vybráno 48 MAS. Místní akční skupiny předkládaly tzv. Strategický plán Leader (SPL), zpracovaný podle osnovy Pravidel pro Opatření IV.1.1 Místní akční skupina. Ve svém strategickém plánu se zaměřovaly na oblasti, který by chtěly nejvíce rozvíjet například cestovní ruch, občanské vybavení, regionální uskupení producentů atd. Strategické plány Leader posuzovala hodnotitelská komise složená z expertů, kteří působí v oblasti rozvoje venkova, popřípadě ve strategickém plánování atd.

Úspěšné místní akční skupiny mohou realizovat svojí strategii a vybírat si projekty konečných příjemců podpory. Alokace na jednu místní akční skupinu je ročně zhruba osm milionů korun.

Od 7. 10. do 10. 11. se koná další kolo příjmu žádostí, v němž bude vybráno 32 místních akčních skupin. Celkem bude z tohoto opatření v období 2007-2013 podpořeno 80 MAS.

Tereza Magdalena Dvořáčková

Ministerstvo zemědělství ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down