01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

E-aukce tlačí dolů ceny energií

Královéhradecký kraj získal díky elektronické aukci nejvýhodnější cenu elektřiny na příští rok. Přestože ceny elektřiny v souvislosti s událostmi ve světě oproti loňsku výrazně stouply, kraj napřesrok zaplatí za elektřinu pro svých 142 organizací o 2,5 mil. Kč méně. Vydražený elektrický proud budou...

Královéhradecký kraj získal díky elektronické aukci nejvýhodnější cenu elektřiny na příští rok. Přestože ceny elektřiny v souvislosti s událostmi ve světě oproti loňsku výrazně stouply, kraj napřesrok zaplatí za elektřinu pro svých 142 organizací o 2,5 mil. Kč méně. Vydražený elektrický proud budou odebírat krajské školy, nemocnice, domovy důchodců, muzea či galerie. Kraj ušetří daleko více, protože cena elektrického proudu bude fixována po celý rok: Přitom se předpokládá, že elektřina by v roce 2012 mohla vzrůst až o 30 %.

»Vysoutěžená dodávka by měla být uzavřena na období od letošního listopadu do konce roku 2012. Loni jsme díky elektronické aukci získali třináctimilionovou úsporu na dodávce plynu. Elektronická dražba se ukázala jako velice efektivní způsob, jak snížit výdaje, které kraj stojí provoz jeho organizací. Proto jsme nyní sloučili co největší možný počet příspěvkových organizací pro soutěž na elektřinu,« uvedl hejtman Lubomír Franc.

Vyvolávací cena aukce na sklonku července, která vycházela z roční spotřeby elektřiny krajských společností, začínala na necelých 49 mil. Kč, přičemž dražby se zúčastnilo devět firem a pro kraj ji zajistila společnost eCENTRE, a. s.

»Dražba cen elektřiny trvala přes 90 minut. Soutěžící firmy začaly podhazovat ještě před oficiálním zahájením aukce: Například v 9.55 klesla cena nízkého napětí o 0,7 mil. Kč a už po čtvrthodině dražby na 0,9 mil. Kč. Nejostřejší boj o ceny se strhl na cílové pásce, těsně před koncem aukce,« konstatoval Josef Táborský, první náměstek hejtmana.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down