Autor
Kategorie:
Různé

E.ON Globe Award ČR: Kněžice v soutěži nezapadly

Vítězem letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se stal projekt na snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant v Mikulově (kategorie Firma). Projekt potvrdil, že ani skleníkové plyny nemusejí být odpadem, zatěžujícím životní prostředí. Lze je využít k výrobě vína ive...

Vítězem letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se stal projekt na snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant v Mikulově (kategorie Firma). Projekt potvrdil, že ani skleníkové plyny nemusejí být odpadem, zatěžujícím životní prostředí. Lze je využít k výrobě vína ive wellness programu.

Letošního celkového vítěze soutěže vybrali 7. 10. diváci v pražském Divadle na Vinohradech z výherců čtyř soutěžních kategorií. Kromě uvedeného vítěze kategorie Firma to v kategorii Kutil byl energetický aktivní dům architekta Jana Řežába v Plzni – Bolevci, v kategorii Obec projekt obce Kněžice a v kategorii Mládež projekt technologické školky ENERGIS 24 předkladatele Radovana Šejvla.

Všechny tři obecní projekty, které byly nominovány do závěrečného kola hlasování v kategorii Obec, tedy projekt z Kněžic na Nymbursku, využití tepla ze zemních vrtů pro ZŠ v Dolním Újezdě na Svitavsku a energetické úspory při rekonstrukci gotického hradu v Soběslavi na Táborsku, jsme podrobněji představili už v zářijovém vydání Moderní obce.

Proto jen připomínáme, že první energeticky nezávislá obec Kněžice staví na vlastní bioplynové stanici, v níž se přeměňuje valná část odpadních surovin vzniklých v obci na bioplyn. Spolu s přímým spalováním fytomasy utváří uzavřený energetický okruh, z něhož vystupuje elektřina jako zpeněžované zboží pro veřejnost a teplo pro místní spotřebu obyvateli obce.

Vítězové jednotlivých kategorií (zleva): Radovan Šejvl (kat. Mládež), Jan Řežáb (kat. Kutil), celkový vítěz Jiří Marián (kat. Firma) a Milan Kazda (kat. Obec)

FOTO: ARCHIV E.ON

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *