Kategorie:
EU

Elektronická aplikace šetří čas, nervy i peníze příjemců dotací

Že tisknete stohy papírů a trávíte hodiny času v autě, abyste vyřídili vše ohledně projektu financovaného z evropských fondů? Už nemusíte. Alespoň pokud je váš projekt financovaný z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko.

Velkou část papírování a dojíždění nahradila elektronická aplikace, díky níž příjemci evropských prostředků zasílají všechny důležité podklady a požadavky ohledně projektů elektronicky. Vyřídí tak žádosti o platbu, změny v projektech a nově od února letošního roku také monitorovací zprávy. Podobný komfort nemají příjemci evropských peněz z žádného dalšího operačního programu v ČR.

ÚŘEDNÍCI, KTEŘÍ SAMI ZAČALI INICIATIVNĚ BOJOVAT S BYROKRACIÍ


Uskutečnit projekt za přispění peněz z evropských fondů je v tuzemských poměrech často nepředstavitelná zátěž na čas a nervy příjemců peněz i těch, kteří evropské peníze rozdělují. Nehledě na dopady na životní prostředí v podobě potištěného papíru a proježděného benzinu. Vysoké nároky se kladou také na stovky příjemců peněz z ROP Moravskoslezsko, kde investují mnohamilionové částky do infrastruktury a vybavení – například nových silnic, modernějších škol, společenských, kulturních a sportovních zařízení.

Na severu Moravy to však přece jen mají o mnoho jednodušší. Regionální rada Moravskoslezsko, která peníze spravuje a projekty financuje, totiž již několik let vyvíjí elektronickou aplikaci, jež administraci projektů výrazně usnadnila.

»Ač jsme sami úředníci, bojujeme se zbytečnou byrokracií. Díky aplikaci chceme na papíru pouze to nejnutnější. Vše ostatní zvládnou příjemci dodat elektronicky. Starostové a manažeři projektů nemusí zbytečně tisknout papíry a jezdit ze všech koutů kraje do Ostravy,« uvádí David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde žádosti o evropské dotace přijímají, hodnotí a proplácejí.

NEVZNIKLA NARÁZ, ALE POSTUPNĚ SE VYVÍJELA A ROZŠIŘOVALA SVÉ MOŽNOSTI

Vše začalo jako aplikace, s jejímž využitím bylo možné už od počátku roku 2011 podávat elektronicky žádosti o platbu. Tedy fyzicky nedokládat desítky faktur se stovkami položkových rozpočtů, ale naťukat je do počítače. Postupně byla aplikace rozšířena o podávání tzv. modifikovaných plateb, kdy dotace odchází i s podílem příjemce peněz přímo na účet dodavatele. Další vylepšení bylo dáno rozšířením aplikace o elektronické podávání změn v projektech.

Od února letošního roku je práce zase o něco snazší. Stejným způsobem je možné vyřídit také monitorovací zprávy v průběhu realizace projektu. Ani to však není vše: Do budoucna se chystá další rozšíření v podobě elektronického podávání zpráv v době udržitelnosti projektů.

Úspora času a papíru je přitom zřetelná v přirovnání k počtu financovaných projektů. Na dotaci z ROP Moravskoslezsko již dosáhlo přes 750 projektů. Na jeden projekt připadají v průměru tři žádosti o platbu, nejméně tolik monitorovacích zpráv a více než osm změn.

Že je vzhledem ke končícímu programovému období 2007-2013 pozdě? Ani zdaleka. Projekty se budou ještě nejméně v letošním roce podávat, administrace je otázkou přinejmenším dalších tří let.

SROVNATELNÉ SYSTÉMY JSOU MNOHONÁSOBNĚ DRAŽŠÍ

Aplikace znamená velké ulehčení, přesto neobstará úplně vše. Na papíru je však nyní nutné dokládat pouze to nejnutnější. U monitorovacích zpráv například originály pracovních výkazů a vyúčtování mzdových výdajů. Ostatní dokumenty mohou příjemci peněz poslat elektronicky přes zabezpečený systém.

»Aplikace je vytvořena na míru našim příjemcům a podmínkám programu. Sami jsme ji vymysleli a vyvíjeli. Za tříletý vývoj a údržbu jsme jako součást rozvoje webového portálu zaplatili přes tři miliony korun. Srovnatelné systémy jsou několikanásobně dražší. Mnohem více však ušetříme – nejen času a výdajů za dopravu či poštovné, ale také nervů a papíru,« vysvětluje David Sventek.

Pro výhodnost aplikace svědčí ještě mnohé další podstatné důvody. Přináší totiž zejména také menší chybovost dodávaných podkladů a umožňuje lepší kontrolu, jak ze strany poskytovatele prostředků, tak příjemců – ať už zpracovávaných podkladů, nebo toho, v jakém stavu zpracování se daná žádost o platbu či zpráva nachází.

Aplikace je dostupná po přihlášení na www.rr-moravskoslezsko.cz.

 

MICHAL SOBEK
Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

 

Aplikace je vytvořena na míru našim příjemcům a podmínkám programu. Sami jsme ji vymysleli a vyvíjeli. Srovnatelné systémy jsou několikanásobně dražší.

Sympatické asistentky v recepci Regionální rady Moravskoslezsko už tak často jako dříve příjemce dotací z ROP nevítají. Ti nyní všechny důležité podklady a požadavky ohledně svých projektů úřadu posílají elektronicky.

ilustrační foto: archiv Regionální rady Moravskoslezsko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *