Autor
Kategorie:
Různé

Elektronická komunikace /4

Virtualizace označuje postupy a techniky, které umožňují k dostupným zdrojům přistupovat jiným způsobem, než jakým jsou fyzicky propojeny. Virtualizovat lze počítače, servery nebo softwarová prostředí. Můžeme provozovat virtuální počítač v počítači skutečném, aniž by virtuální stroj nějak...

Virtualizace označuje postupy a techniky, které umožňují k dostupným zdrojům přistupovat jiným způsobem, než jakým jsou fyzicky propojeny. Virtualizovat lze počítače, servery nebo softwarová prostředí. Můžeme provozovat virtuální počítač v počítači skutečném, aniž by virtuální stroj nějak ovlivňoval počítač, na němž je provozován.

Firmy či veřejné organizace mohou díky virtualizaci výrazně ušetřit, zejména kvůli snížení počtu potřebných hardwarových komponent. Je zde souvislost s outsourcingem, tj. využíváním počítačů a serverů, jež nepatří firmě či organizaci. Server se už neomezuje na svou skutečnou fyzickou podobu – je skupinou dostupných zdrojů. Jedním z hlavních přínosů virtualizace je možnost provozovat na jednom fyzickém serveru více virtuálních serverů. Jasná je úspora v technickém zázemí systémů. Příkladem využití virtualizace v praxi je obor webhostingu a serverhostingu. Webhostingové firmy pracují s množstvím zákazníků a potřebují vedle efektivní správy serverů také nabídnout uživatelům nadstandardní možnosti konfigurace.

Virtualizace umožňuje plné využití hardwarového výkonu infrastruktury firmy a tím sloučit více služeb na méně serverů. Umožňuje též provozovat více operačních systémů na jednom fyzickém serveru. Zjednodušuje se zálohování, obnova záloh, řešení problémů nebo migrace systému. Virtualizace umožňuje dynamické přidělování výkonu (navyšování i snižování). Společnost WEDOS, jeden z mnoha poskytovatelů hostingových služeb, uvádí příklad, kdy je vhodné virtualizaci využít.Pokud je třeba provozovat několik serverů – souborový server, poštovní server, www server a účetní server – a z bezpečnostních důvodů nelze, aby služby běžely na jednom operačním systému, jedním z řešení je pořídit čtyři fyzické servery.

Jenže je zřejmé, že tyto servery zdaleka nevyužijí výkon hardware, energii budou spotřebovávat zbytečně. Čtyři servery navíc stojí několik set tisíc, takže provozní i pořizovací náklady vystoupají do závratných výšin. Řešením je virtualizace. Pořízen je pouze jeden server za čtvrtinovou cenu a na něm je zprovozněna virtualizace. Poběží čtyři virtuální servery. Ty budou sdílet výkon procesorů a také si mezi sebe »rozdělí« náklady na provoz samotného hardware. Jasná je také výrazná úspora prostoru, kde se servery umisťují.

JAN HANDL

ICT publicista

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *