Autor
Kategorie:
Různé

Elektronická komunikace /6

Dávno pryč jsou doby, kdy uživatelé internetu mohli přistupovat k informacím pouze prostřednictvím stolních počítačů nebo notebooků. Dnes jich čím dál více volí cestu tabletu nebo chytrého telefonu. Tablet je dotykový počítač, který s jistými omezeními dokáže nahradit počítač stolní nebo notebook....

Dávno pryč jsou doby, kdy uživatelé internetu mohli přistupovat k informacím pouze prostřednictvím stolních počítačů nebo notebooků. Dnes jich čím dál více volí cestu tabletu nebo chytrého telefonu.

Tablet je dotykový počítač, který s jistými omezeními dokáže nahradit počítač stolní nebo notebook. Tento segment raketově roste a zatím ho ovládají operační systémy od Applu a Googlu. Ještě lepší je to s rozšířením tzv. chytrých telefonů, tj. takových, jež běží na operačním systému a umožňují kromě spouštění aplikací také prohlížení internetu. Webové stránky, tak jak je známe, jsou často pro chytré telefony problémem. Ani ne tak kvůli rozlišení, respektive velikosti displeje, jako spíše pro nemožnost zobrazení určitého obsahu (uživatele trápí především animace ve Flashi, které nejsou schopni zobrazit).

Internetové stránky by měly být přístupné i uživatelům chytrých telefonů. Pokud jsou tvořeny výhradně ve Flashi, mají návštěvníci z chytrých telefonů smůlu, neuvidí vůbec nic. To je škoda, protože lidí, jež se na internet dívají na telefonu, přibývá a kvůli nepřístupnosti obsahu jim zůstanou mnohé informace utajeny. Letošní rok je pro chytré telefony zlomový, jejich prodeje mají být vyšší než u tradičních mobilních telefonů (někdy je označujeme jako »hloupé«).

Přístupnost www stránek uživatelům chytrých telefonů je téma i pro státní správu a samosprávu. Je sice hezké, že jsou stránky »v pohybu« a plné zajímavých animací, ale tato přikrášlení způsobují, že člověk používající chytrý telefon neuvidí nejen hezké hýbající se obrázky, ale mnohdy ani důležitý obsah – texty.

Existují dvě řešení. Buď mohou být stránky optimalizovány i pro mobilní návštěvníky, nebo je možné připravit speciální verzi stránek pro telefony. Uživatel přistupující na stránky z chytrého telefonu je automaticky přepnut na mobilní verzi stránek, která mu zajistí uživatelský komfort a zpřístupní všechny informace.

S tím, jak rychle jde vývoj chytrých telefonů, se stále více odborníků domnívá, že připravovat speciální mobilní stránky je přežitek. Moderní telefony toho umějí dost a klasická internetová stránka připravená s vědomím, že ji budou navštěvovat i majitelé telefonů, je netrápí.

Ve statistikách přístupů na www stránky většina měřicího softwaru odhalí, jaký je podíl návštěvníků z chytrých telefonů. Pokud je tento podíl významný a roste, je třeba se zamyslet nad tím, zda nejsou majitelé chytrých telefonů při svém brouzdání po síti ochuzeni o důležité informace. Uživatelé také ocení, když na ně úřad či instituce myslí s aplikacemi pro jejich telefony.

Ale pozor, příprava aplikace je dobrým nápadem jenom v případě, že předpokládáme její smysluplnost a dostatečný počet uživatelů.

JAN HANDL

ICT publicista

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *