Autor
Kategorie:
Různé

Elektronická komunikace /7

Vhodným řešením pro využití potenciálu rychle rostoucí skupiny uživatelů chytrých mobilních telefonů jsou mobilní aplikace. Tedy aplikace, které si uživatelé nejrůznějších operačních systémů mohou koupit či stáhnout zdarma přímo prostřednictvím mobilního telefonu. Aplikace pro turisty či...

Vhodným řešením pro využití potenciálu rychle rostoucí skupiny uživatelů chytrých mobilních telefonů jsou mobilní aplikace. Tedy aplikace, které si uživatelé nejrůznějších operačních systémů mohou koupit či stáhnout zdarma přímo prostřednictvím mobilního telefonu. Aplikace pro turisty či návštěvníky nejrůznějších památek či lokalit patří k těm nejoblíbenějším.

Každý uživatel chytrého mobilního telefonu se snadno podívá do on-line obchodu, kde má zpřístupněnou nabídku různých aplikací. V některých případech lze získat aplikaci přímo na místě prostřednictvím přenosu dat přes Bluetooth. V sekcích on-line obchodů věnujících se cestování najdeme mnoho českých aplikací, jež provázejí zájemce po památkách nebo regionech a městech. Nechávají si je vyvíjet nejen komerční společnosti, ale také kraje, města, nebo dokonce zoologické zahrady.

Město Děčín se může pochlubit mobilní aplikací pro telefony s operačním systémem Symbian (tedy Nokie) nebo Android, také pro starší telefony s Javou. Aplikace s podtitulem Magistrát do kapsy provede návštěvníky prostřednictvím přehledné mapy s GPS navigací po nejvýznamnějších turistických cílech, informuje o otevíracích dobách i kontaktních údajích. Občanům ulehčuje život mj. tím, že nabízí platbu parkovného pomocí SMS zpráv, odběr informačních textových zpráv, možnost objednat se na úřad (např. na evidenci vozidel, řidičů, občanské průkazy, evidence obyvatel). Tato aplikace byla oceněna v rámci konference Internet ve státní správě a samosprávě jako nejlepší elektronická služba pro letošní rok.

I další města myslí na své občany i návštěvníky a připravují pro ně aplikace zdarma. Z větších měst je to např. Ostrava nebo Český Krumlov, z menších Hradec nad Moravicí či Vítkov. Aktivní jsou i kraje. Jako příklad mohou sloužit aplikace Památky Jihomoravského kraje a Památky středních Čech. Zoologické zahrady v Praze, Ostravě, Jihlavě nebo Brně přinášejí návštěvníkům tematické aplikace představující nejzajímavější druhy živočichů. Průvodce existují také pro lyžaře nebo milovníky vína a dobrého jídla.

Většina aplikací existuje ve verzi pro uživatele s hojně rozšířenými telefony nebo tablety s Androidem (ke stažení přes Google Play). Nezapomíná se ani na majitele iPhonů, kteří aplikace stahují přes App Store. Některé existují ve verzích pro více operačních systémů.

Pro iPhony i telefony s Androidem je dostupná aplikace Horské služby. V tomto případě je hlavní funkcí rychlé přivolání pomoci v nouzi. Funkce není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace také dokáže odeslat Horské službě nouzovou textovou zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu.

»Mobilní« Horská služba též pomůže vyhledat lyžařská střediska, informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle aktuální polohy uživatele umí najít i nejbližší stanici Horské služby a zobrazit její kontaktní údaje. Součástí aplikace jsou rovněž důležité informace pro návštěvníky – desatero Horské služby, návod, jak poskytnout první pomoc, pravidla jízdy na sjezdovkách a rady, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech.

JAN HANDL

ICT publicista

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *