Elektronická komunikace/15

Webové stránky s mapami mohou sloužit i jako zdroj plánků připravených na míru a umístěných na www stránkách obce či úřadu. Jako zdroj lze využít služeb společností Seznam nebo Google, existují ale i další. Vyznačené místo s adresou stačí z map jednoduše vygenerovat. Na stránky se pak umístí pouze...

Webové stránky s mapami mohou sloužit i jako zdroj plánků připravených na míru a umístěných na www stránkách obce či úřadu. Jako zdroj lze využít služeb společností Seznam nebo Google, existují ale i další.

Vyznačené místo s adresou stačí z map jednoduše vygenerovat. Na stránky se pak umístí pouze kód, který všechny potřebné informace zobrazí na vybraném místě, nejčastěji na stránce s kontakty. Návod na vytvoření mapy pomocí Seznamu nebo Googlu nabízí např. web Radírna.cz.

Pro použití mapových podkladů Seznamu jděte na web www.mapy.cz a zadejte adresu místa, jež chcete na mapě zobrazit. Stejně můžete zadat konkrétní místo do vyhledávacího políčka na Seznamu a přepnout nahoře na záložku Mapy. Po nalezení polohy klikněte vpravo nahoře na tlačítko »Další funkce«. Zde vyberte buď možnost »Odkaz na tuto mapu«, která zobrazí adresu stránky s mapovým podkladem, jenž je právě na obrazovce, nebo jednodušší variantu »Stáhnout jako obrázek«. Obrázková mapa ale nebude interaktivní a nepůjde s ní dále pracovat. Poté si můžete stáhnout obrázek a nahrát ho na web.

Pro použití map Googlu jděte na adresu mapy.google.cz, případně na Googlu přepněte na záložku Mapy. Zadejte adresu místa a dejte vyhledat. Vpravo nahoře klikněte na tlačítko »Odkaz«. Chcete-li adresu na momentálně zobrazenou mapu nebo přesně to, co právě vidíte, vložit přímo ve stejné velikosti na web, zkopírujte jeden z nabízených řádků. Chcete-li mapku ještě před vložením upravit a doladit, pokračujte volbou »Přizpůsobit vloženou mapu a zobrazit náhled«. Po provedení všech úprav zkopírujte konečný kód pro vložení na web z formuláře pod náhledem.

Vytvoření mapy a její umístění na vlastní internetové stránky je bezplatné. Mapa ale obsahuje logo poskytovatele jako základní identifikátor o tom, jaká služba byla pro generování použita. Pokud chce např. obec na své stránky umístit přehledovou mapku, jsou služby Googlu a Seznamu ideálním řešením zdarma, navíc snadno proveditelným i pro běžného uživatele. Celý proces trvá několik minut včetně doladění finální podoby mapy pro web a jejího umístění na stránku. Výhodou je, že se používá pouze systémem předpřipravený kód, takže nejsou potřeba znalosti programování nebo složitějšího webdesignu.

Google nabízí také službu Street View, což je vlastně realistický model prostředí viděný lidskýma očima. Podklady pro tyto mapy pořizuje speciálně upravené auto s kamerami, jež snímají okolí při průjezdu. Prostřednictvím panoramatických snímků si lze prohlédnout místa z celého světa. V ČR se projekt rozběhl v roce 2009.

Můžete virtuálně navštívit významné světové památky, prohlédnout si přírodní zajímavosti, projet si trasu plánované cesty či vejít do restaurace nebo firmy. Uliční mapy jsou dostupné pro většinu velkých měst a turisticky zajímavých lokalit.

JAN HANDL

ICT publicista

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *